Silviu néhány embert kicipelt a vonatból, de amikor meghallotta a rendőrségi szirénát, kereket oldott: nem volt hivatalos tartózkodási engedélye. Azóta is kísérti, hogy talán mégis tehetett volna többet az áldozatokért, vajon a lány, akit a padon hagyott, túlélte-e a merényletet?
A legtöbben ma is pszichológushoz járnak, van, aki még évekig hallani vélte a férje telefonját
Több mint kétezren sebesültek meg, közülük sokan egy életre viselik a nyomokat. A családjuk velük együtt küzd a múlttal. A legtöbben ma is pszichológushoz járnak, van, aki még évekig hallani vélte a férje telefonját, miután a férfi meghalt a merényletben. Mások bűnösnek érzik magukat, amiért túlélték, és nem segítettek eleget.
|
A tíz évvel ezelőtti merénylet lyukat szakított a spanyol lelkekbe is - Kai Pfaffenbach / Reuters |
A legszörnyűbb talán a gyereküket elvesztett szülők fájdalma: Laura 26 éves volt a merénylet idején, most már tíz éve vegetatív kómában fekszik. A szülei naponta látogatják, de nincs mit tenni.
Egy lengyel vendégmunkás a feleségét és héthónapos kislányát vesztette el, egy férfi máig nem tudja feldolgozni, hogy a felesége aznap korábban indult dolgozni, ő épp a zuhany alatt állt, így nem tudtak elbúcsúzni. Soha többé nem látta.
Bocsánatkérés nem lesz
A spanyol kormány, a királyi család és az áldozatok hozzátartozói ma emlékeznek meg a merényletről. Politikai megbánásra kevés az esély, holott a spanyol kormány tíz éve nagyon rossz irányba tapogatózott.
A merénylet három nappal a választások előtt történt, José María Aznar kormányfő biztosra vette, hogy csakis a baszk ETA lehetett mögötte. Holott a terrorszakértők kezdettől fogva kétségeiket hangoztatták, az ETA egy ilyen nagyszabású akcióra nem lett volna képes.
Az összehangolt akció mögött az al-Kaida állt, amely így akarta megbosszulni, hogy a spanyol kormány lelkesen támogatta George W. Bush iraki háborúját. Aznar és a konzervatívok ennek a kapitális politikai hibának köszönhetően elbukták a három nappal későbbi (március 14-i) választásokat : korábbi többségük napról napra erodálódott, és végül mindenki meglepetésére az átmeneti jelöltnek tekintett José Luis Rodriguez Zapatero vezette szocialisták nyerték meg a választásokat.
Az ország még javában gyászolta a halottakat, amikor a konzervatívok még azt is megpendítették: lehet, hogy a szocialistáknak is részük volt a merényletben. De erre ma már kevesen emlékeznek, a konzervatív Mariano Rajoy bocsánatkérésében az áldozatok nem nagyon bíznak.