Az SNS-t a rendszerváltás után új életre keltő Jozef Prokes pártelnök szerint legfontosabb céljuk az önálló szlovák állam létrehozása és a dél-szlovákiai országrész állítólagos elmagyarosítása elleni harc. Az előbbi 1993-ban valóra is vált. Az utóbbi verbális kardcsörtetés különösen egyik utódjának, Ján Slotának a színrelépésével erősödött fel. Őt az a tény sem zavarta, hogy a szlovákok betelepedésével lényegesen megváltoztak több dél-szlovákiai régió etnikai arányai, s felgyorsult az ottani magyarság asszimilációja. Egyik kampánygyűlésén szemmel láthatóan részegen arra hergelte híveit, hogy „pattanjanak tankokba és lőjék szét Budapestet". Robert Fico mindezek ellenére 2006-ban Vladimír Meciarhoz hasonlóan befogadta a pártot koalíciós partnernek az első kormányába. Emiatt az Európai Szocialisták (PES) felfüggesztették a Smer-SD tagságát. Az SNS miniszterei ezután gátlástalanul csapolták meg főleg az uniós forrásokat és a pártelnökhöz hasonlóan többen megtollasodtak. Robert Fico a korrupciós botrányok miatt sorra váltotta le az SNS minisztereit, végül 2010-ben már nem tudott kormányt alakítani, az SNS pedig nem jutott be a törvényhozásba.
|
Radoslav Procházka (Siet), Bugár Béla (Most-Híd), Robert Fico (Smer-SD) és Andrej Danko (SNS) AFP |
Ekkor tűnt fel Andrej Danko, a fiatal ambiciózus ügyvéd, aki Ján Slota pártfogoltja volt, mert számos korrupciós botrányát eltussolta. Slota javasolta utódjának 2012-ben Dankót, aki viszont az örökös tiszteletbeli elnök posztját kínálta fel neki. A közgyűlés mindkettőre rábólintott – legalábbis Anna Belousová a már korábban kegyvesztett vezetőségi tag kivételével, aki szerint a rőcei (Revúca) származású Danko ereiben cigány vér is buzog, az anyja pedig szepességi magyar. „Remélem, a szlovákok még nem annyira retardáltak, hogy ilyen jelöltet állítanak dicső nemzetvédő pártunk élére!" – harsogta Belousová, de lehurrogták.
Az újdonsült pártelnök hangnemváltást, tisztességes politizálást, továbbá a polgárok jólétét valóban megteremtő szociális programot ígért.
Tavaly kizárták a pártból Ján Slotát. Hivatalosan azért, mert volt pártvezetőként nem tudott elszámolni 710 ezer euróval, de nyilván az is sokat nyomott a latban, hogy többszöri ittas vezetés miatt immár bűnvádi eljárás indult ellene.
Akár csak új koalíciós partnerei, a parlamentbe visszakerült SNS is vállalkozóbarát környezetet, adó-és járulékcsökkentést ígér, továbbá jóval több pénzt az oktatásügynek, valamint az elburjánzott korrupció visszaszorítását.
Nacionalista lózungokra mostanában nem ragadtatta magát.
Mindez nem több szirénhangnál – állítják továbbra is nagyon sokan. Bizonyítékként azt hozzák fel, hogy Slota cinkosai továbbra is ott tüsténkednek a pártvezetésben. Ráadásul az SNS megszerezte az oktatásügyi tárcát is, a belügyi államtitkár pedig a roma-és magyarellenes megnyilvánulásai miatt számon tartott Rudolf Urbanovic lett.
Merőben más véleményt fogalmazott meg Lubos Palata: „A több elfogadhatatlan változat közül ez a koalíció a legkisebb rossz, mert nem akadályozza a nyugati típusú demokrácia további kibontakozását, nem követi Orbán és Kaczynski forgatókönyvét, akik a putyini maffiaállam modelljének létrehozásán mesterkednek. A Most-Híd pedig tompíthatja az SNS szélsőséges törekvéseit" – vélekedett az ismert cseh politikai elemző. Egyik legismertebb szlovák kollégája viszont eltérő álláspontra helyezkedett: „A Most-Híd három nemzetiszocialista párt közé keveredett. Emiatt Bugár pártja nem lesz hosszú életű –de a koalíció sem" – szögezte le Peter Schutz, a pozsonyi Sme publicistája.
Nemzeti eszmék némi fasizmussal
A Szlovák Nemzeti Párt 1871-ben alakult. Az akkori uralkodó köröknek a Monarchiában élő más nemzetiségekkel szembeni túlkapásai miatt erős nemzetvédelmi, magyarellenes éllel. Vezetőik közül különösen Andrej Hlinka rózsahegyi (Ruzomberok) római katolikus pap tevékenysége volt a meghatározó. Halála után a párt élére került vezetők révén a Hlinka Néppártjává (HLS) átkeresztelt tömörülés egyre inkább a fasiszta ideológia uszályába került. Emiatt a második világháború után betiltották, a rendszerváltás után azonban a nemzeti eszmék hirdetőjeként feltámasztották ezt a tömörülést.