Keith Pool az 1960-as évek óta kíséri szoros figyelemmel az amerikai választásokat, ám olyan furcsa versenyt még nem látott, mint a mostani. „Erre egyszerűen nincs precedens” – mondta lapunknak a Georgiai Egyetem 68 éves politológiaprofesszora. Úgy érzi, a 2016-os kulcsfontosságú választás lesz a republikánusok számára, és még egy pártszakadás sem kizárt.
Donald Trump teszi szokatlanná ezt a választást: Poole szerint azért vonz hatalmas tömegeket, mert zsigereikre hatva kihasználja azoknak az embereknek a dühét, akiknek a gazdasági helyzete az elmúlt negyven évben nem javult. „Az egyenlőtlenségek 1973–1974 óta nőnek, a reálbérek nem emelkedtek, a gyárak és a bányák bezártak. A gazdasági válságnak egy-két éve vége, de a fellendülésből származó vagyon 95 százaléka a leggazdagabb egy százalékhoz vándorolt, így az emberek azt látják, hogy a gazdagok lelépnek a pénzükkel” – mondta.
Trump és a többiek egy február 14-i republikánus aspiránsi vita után. Rég nem látott zűrzavar következhet Jonathan Ernst / Reuters |
A demokrata oldalon egy hasonlóan dühös csoport az, amely a magát „demokratikus szocialistának” valló Bernie Sanders sikerének alapját adja. Poole szerint közös bennük, hogy mindketten ellenzik a szabadkereskedelmi megállapodásokat, támogatják a fegyvertartás szabadságát, és egyetértenek abban, miért csúszott le az amerikai középosztály egy része. Ám Sanders nagy, gondoskodó államot akar, míg Trump a republikánusok minél kisebb államának a híve. No meg a kerítésnek a mexikói határon – éppen ez, az idegenellenessége vonzó sokak számára. A szavazóbázisuk is eltérő: Sandersre a fiatalok voksolnak, akiknek a diákhitelek terheinek enyhítését és olcsóbb egészségügyet ígért. Trump ezzel szemben az idősebb fehér szavazók számára vonzó.