Egyik tábor sem bízza a véletlenre, hogy a szavazópolgárok valóban megjelenjenek a választóhelyiségekben. Mintegy 25-25 ezer önkéntes vállalta, hogy a fülkék csütörtökön reggel 7 és este 10 óra közötti nyitvatartása alatt felhívja telefonon a valamelyik irányban elkötelezettnek mutatkozott szavazókat.
Az aktivisták közül több ezren készen állnak, hogy az utolsó pillanatban személyesen keressék fel a voksukat még le nem adott regisztráltakat, vagy szükség esetén saját gépkocsijukkal vigyék el a rászorulókat a választókörzetekbe.
Mindkét kampány egy-egy újraszámlálást kérhet a harminckét regionális központ mindegyikében. Erre a kiélezett verseny miatt nagy esély van, késleltetve a péntek reggel, helyi idő szerint 6.30 és 7.30 óra között remélt eredményhirdetést.
A kampány befutójában aktív, és az érzelmekre is apelláló David Cameron a The Timesnak adott utolsó interjújában semmilyen megbánást nem tanúsított amiatt, hogy teret engedett a függetlenségi népszavazásnak. Úgy érzi, a „komoly, törvényes, tisztességes és határozott" referendum sokkal inkább az unió fennmaradása, semmint az elszakadás ügyét segítette.
A „Yes" kampány programjában szerepel a monarchia megőrzése.
A konzervatív miniszterelnök kitart a Skóciának a finisben tett nagyvonalú ígéretek mellett is. A legutóbbi munkáspárti kormányfő, a politikai tetszhalottból főnixmadárként feltámadt Gordon Brown nevéhez fűződő ún. devo-max (körülbelül: maximális decentralizáció, a szerk.) jegyében az autonóm tartomány az eddiginél jóval nagyobb szabadságot élvezne a pénzügyekben, az adók beszedésében és a közkiadásokban.
Cameron ugyanakkor elismerte: az „igenek" Skócia kiválását jelentő esetleges győzelmétől álmatlan éjszakái vannak.
„Akármi is lesz a döntés, demokratikus ország lévén figyelembe kell venni az embereknek a szavazófülkékben kinyilvánított véleményét", jelentette ki a kormányfő, akinek ez a forgatókönyv akár az állásába is kerülhet.
Ha Skócia az 1707-ben elfogadott uniós törvény, vagyis a királyság egyesülésének felrúgása mellett dönt, azonnal megkezdődik a két tábor képviselőiből álló alkotmányozó bizottság összeállítása, hogy tartható legyen a 2016 márciusára kitűzött tényleges függetlenség menetrendje.
Alex Salmond, a Skót Nemzeti Párt vezetőjének viszonylag gyorsan időpontot kell találnia a naptárjában, hogy audienciát kérjen II. Erzsébettől, aki október végéig amúgy is skóciai rezidenciáján tartózkodik. A „Yes" kampány programjában szerepel a monarchia megőrzése.
Az átalakulás nagy kérdései közé tartozik a skót nemzeti valuta is. A három nagy westminsteri párt egyhangúlag visszautasította, hogy az önálló Skócia pénzneme a font sterling lehessen. Ezen kívül a szuverenitással Skócia meg kíván válni a nyugati parti Faslane-nél állomásozó Trident nukleáris elrettentő erőitől, ami megnehezítheti a NATO-hoz való csatlakozását.
Ha az EU sem fogadná be, az óriási csapást mérhetne a gazdaságra, állítják szakértők. Egy biztos: két fontos skót exporttermékből, a whiskyből és a sörből irdatlan mennyiség fogy majd a közeljövőben...