Az Európai Unió reformját célzó brit javaslatcsomag egyik legvitatottabb pontja a szociális juttatások és adókedvezmények egy részének átmeneti megvonása a szigetországban dolgozó uniós, köztük magyar állampolgároktól. A statisztikák szerint azonban az unió országaiból érkező munkavállalók jelentik a legkisebb terhet a brit szociális rendszerre nézve.
Már öt éve dolgozott Zoli Bristolban, amikor 2013-ban először és utoljára igényelt munkanélküli-segélyt és lakhatási támogatást. Hónapok óta nem volt munkája, amikor kérvényezte a támogatást. A kinti árak mellett a havi 500 font szerény összeg volt – meséli a délnyugat-angliai városból telefonon –, de segített átvészelni azt a fél évet, amíg el tudott helyezkedni adatelemzőként. A jövőben kiutazó magyarok azonban ezzel sem kalkulálhatnak az első időszakban.
Ha minden David Cameron brit kormányfő tervei szerint halad, és sikerül átverni az EU reformját célzó javaslatcsomagot, az Egyesült Királyságba újonnan érkező uniós állampolgárok az első négy évben elesnek olyan juttatásoktól, mint a lakhatási vagy álláskeresési támogatás, s különböző adókedvezményekről is le kell mondaniuk. A külföldön élő gyermekek után a szülők a brit családi pótlék helyett a származási országban érvényes juttatást kapnák meg.