Manapság a legtöbb olyan kérdésben, amely élesen megosztja a bíróságot, általában 5-4 arányban szokott döntés születni. A Scalia nélküli testület nagy eséllyel 4-4 arányban oszlana meg sok kérdésben, így érthető, ha mindkét párt ragaszkodik ahhoz, hogy ő jelölje a következő bírót.
|
Antonin Scalia Darren Ornitz / Reuters |
A republikánusok szerint az elnök már „béna kacsa" így nincs joga jelölni, ám Obama már közölte, hogy igenis jelöl új tagot a testületbe. A szenátusi demokraták elnöke, Harry Reid szerint példátlan lenne, hogy több mint egy évig (az új elnök beiktatásáig) ne válasszon a szenátus új bírót. Mitch McConnell, a testületet irányító republikánusok vezetője szerint viszont az amerikai népnek beleszólást kell adni abba, hogy ki lesz a következő bíró.
Névjegy
Antonin Scalia 1986-ban lett a Legfelsőbb Bíróság tagja, Ronald Reagan republikánus elnök jelöltjeként. Fanyar humorával, szarkazmusával és heves vitastílusával új hangot hozott a testületbe és sokat változtatott is rajta. Hevesen ellenezte az abortuszt, a melegházasságot és a pozitív diszkriminációt. A konzervatív jogászok és politikusok példaképe volt. Az ő nevéhez fűződik a legtöbb „nevetés" bejegyzés a legfelsőbb bírósági jegyzőkönyvekben. Ragaszkodott az amerikai alkotmány szövegének pontos, annak megfelelő értelmezéséhez, amelyet megszövegezői akarhattak; ellenezte azt a felfogást, hogy az alkotmány „élő" szöveg amelyet a változó koroknak megfelelően kell értelmezni. Egyik leghíresebb-hírhedtebb, döntő fontosságú szavazata és véleménye az volt, hogy 2000-ben leállította az elnökválasztáson leadott szavazatok újraszámlálását Floridában, ezzel George W. Bush-t hirdetve ki győztesnek Al Gore-ral szemben.
Mivel a jelölt elfogadásához legalább 60 szenátor szavazata kell, ez pedig nincs meg a demokratáknak, a republikánusok akár egy évig is akadályozhatják Obama jelöltjének beiktatását. Ám a The Washington Post szerint a „választási matematika" szerint novemberben a demokraták akár vissza is vehetik a szenátust. A republikánusoknak pedig azzal is számolniuk kell, hogy egy 4-4 arányú „döntetlen" esetén az eggyel alacsonyabb szintű fellebbviteli bíróságok döntései maradnak érvényben, ott pedig többségben vannak a demokrata bírák – így a nekik nem tetsző ítéletek is.
Scalia halála és az alkotmánybíróság természetesen azonnal az elnökválasztási harc középpontjába került. A szombat esti republikánus elnökjelölti vita egy perces néma csenddel kezdődött Scalia emlékére, majd négy jelölt - Donald Trump, John Kasich, Marco Rubio és Ted Cruz – is közölte, hogy Obamának nem szabad új bírót jelölnie. Ha így tesz, akkor a szenátusnak nem szabad elfogadnia a jelöltet. A demokrata jelöltek, Hillary Clinton és Bernie Sanders szerint viszont „felháborító" lenne, ha a republikánusok akadályoznák Obama jelöltjének beiktatását.
Az elnök köréből egyébként már ki is szivárgott jónéhány jelölt neve, illetve az, hogy Obama olyan bírót akar, akinek személye is üzenetet küld. Így lehetséges, hogy esetleg a nyíltan homoszexuális Paul Smith-t, vagy Sri Srinivasant jelöli. Utóbbi az első ázsiai-amerikai tagja lenne a Legfelsőbb Bíróságnak.