Koalákat is simogathattak ugyan az ausztráliai G20-csúcsértekezlet résztvevői, de inkább Oroszország elszigeteltségéről marad emlékezetes az idei találkozó. Vlagyimir Putyin elnök sietősen távozott is a helyszínről, miközben Moszkva viszonya tovább romlott Németországgal is.
A G20 országcsoport hagyományosan a világ 19 vezető gazdaságát és – mint szervezetet – az Európai Uniót tömöríti, de az idei, ausztráliai csúcstalálkozón inkább úgy tűnhetett: Oroszország az a bizonyos huszadik. Brisbane-ben ugyanis Vlagyimir Putyin orosz elnök fokozott nyomás alá került Ukrajna ügyében a múlt hét első feléhez, az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcsához képest is.
Tony Abbott ausztrál kormányfő, Putyin és a koalák. Fokozott nyomás Andrew Taylor / AFP |
Ezúttal ugyanis az európaiak is csatlakoztak elsősorban Washington és Ottawa keményen elítélő álláspontjához. Bár Putyin és Angela Merkel német kancellár órákon át tárgyalt egymással a G20-csúcs margóján, Nyugat- és Kelet-Európa kulcsállamainak viszonya tovább romlott a napokban: Oroszország kiutasított egy moszkvai német diplomatát arra válaszul, hogy a németek egy feltételezett orosz kémet nyilvánítottak persona non gratának, jelentették a hírügynökségek.
Putyin a tervezettnél előbb távozott is a csúcs helyszínéről; fáradtságra, valamint arra hivatkozott, hogy hosszú az út hazáig. Előtte azonban Barack Obama amerikai elnök mellett többek közt David Cameron brit kormányfő is kilátásba helyezte: tovább szigoríthatnak a Moszkvát terhelő szankciókon. Obama a The New York Times elemzése szerint csaknem addig elment a megfogalmazásban, hogy inváziónak nevezze Oroszország ukrajnai fellépését.