súlyosan téved, ha valaki azt hiszi, hogy „egy aljas háborús bűncselekményt” meg lehet úszni „paradicsomokkal, valamint korlátozásokkal az építőiparban és más ágazatokban”
– mondta a török termékekre, főleg a zöldségekre és gyümölcsökre elrendelt orosz embargóra utalva.
Moszkva azonban nem csak kereskedelmi szankciókkal reagált: már a múlt héten megerősítette Szíriában állomásozó csapatait. A latakiai bázison néhány nappal a Szu-24-es lelövése után megjelent a legkorszerűbb orosz légvédelmi rakétarendszer, az Sz-400-as, ami némi aggodalmat keltett a szomszédos államokban és a NATO-ban. Hatósugara ugyanis lefedi a szíriai légtér háromnegyedét, Izrael nagyobbik részét, a Földközi-tenger keleti medencéjét, benne Ciprussal, ahol a bombázásokba csütörtökön bekapcsolódott brit vadászgépek állomásoznak, és Dél-Törökország jó részét, így az incirliki amerikai légi támaszpontot is.
|
A brit királyi légierő, a RAF Tájfun vadászokat küldött Szíriába Ciprusról Reuters |
Ezen a héten ráadásul olyan, Szu-34 típusú orosz vadászbombázók indultak szíriai bevetésre, amelyeket levegő-levegő rakéták felszerelésével már a légi harcra is alkalmassá tettek. Sőt, a brit The Times azt írta, hogy Oroszország bővíteni akarja katonai jelenlétét, és a nyugat-szíriai Hmeimimen kívül a keletebbre fekvő Homsz mellett is létesítene egy légibázist. Az eddigi több mint hetven orosz repülőgépen kívül további ötvenet telepíthetnek Szíriába.
Az Egyesült Államok bírálta az orosz csapaterősítést, bár Jeff Davies, a Pentagon szóvivője megjegyezte: annak egyelőre semmilyen hatása sincs az amerikai légicsapásokra. Ugyanakkor hozzátette, hogy a moszkvai intézkedés valójában nem segíti az Iszlám Állam (IS) elleni harcot, hiszen a terroristáknak nincsenek repülőgépeik. Más értékelések szerint viszont az orosz lépés még sürgetőbbé teszi a szíriai hadszíntéren a dzsihadistákkal harcoló erők összefogását. Parlamenti beszédében Putyin is hangoztatta: egyetlen ország sem képes egyedül legyőzni a nemzetközi terrorizmust, ő azonban az ENSZ égisze alatt hozná létre közös frontot, „egy hatalmas öklöt”.
|
Orosz légitámadás Maaret al-Naamanban, Szíriában Khalil Ashawi / Reuters |
Moszkvában – mint azt a minap a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézetben tartott előadásában az orosz parlamenti felsőház külügyi bizottságának elnöke, Konsztantyin Koszacsov is kifejtette – úgy vélik, hogy a nyugati koalíció akcióinak nincs nemzetközi jogi alapjuk. Sem ENSZ-felhatalmazást nem kaptak, sem a törvényes szíriai hatalom nem küldött nekik olyan felkérést, amilyet Oroszország kapott – érvelt az orosz politikus.
|
Orosz bombázók semmisítettek meg egy teherautó-parkolót al-Danában, a szíriai–török határ közelében Ammar Abdallah / Reuters |
Szerinte az orosz légierő támadásai hatékonyságban felülmúlják a nyugati koalíció hasonló hadműveleteit. Az amerikaiak és szövetségeseik nem bombázták például a terroristák gazdasági infrastruktúráját, az olajcsempészésre használt csővezetékeket, tartályautókat. Ezeket az oroszok kezdték el támadni – mondta.
„Orosz ügynököt” ölt meg az IS
Bosszút ígért Ramzan Kadirov csecsen elnök azért a kivégzésért, amelynek áldozata szavai szerint egy csecsen férfi volt. A valószínűleg a szíriai Rakka környékén végrehajtott gyilkosság videofelvétele szerdán jelent meg az interneten. A képeken az Iszlám Állam egy oroszul beszélő terroristája azzal vádolja az előtte térdelő fiatalembert, hogy az orosz titkosszolgálatnak gyűjtött adatokat az Észak-Kaukázusból a dzsihadistákhoz csatlakozott fegyveresekről. A hóhér a Szíriában állomásozó orosz erőket „megsemmisítéssel”, Oroszországot pedig terrorakciókkal fenyegette meg, és lefejezte a foglyot. (Hírösszefoglalónk)