Tajvan Angela Merkeljének is hívják, s Caj Jing-ven nem titkolja, hogy csodálja a német kancellár pragmatizmusát, nyugodtságát és konszenzuskeresését. Mindezekre nagy szüksége lesz a távol-keleti szigetország hét végén nagy többséggel megválasztott új államfőjének, mivel hazája súlyos gazdasági és társadalmi gondokkal küzd.
A Demokratikus Haladó Pártot (DPP) irányító Caj győzelmét jelentős részben az eddig kormányzó Kuomintanggal (Kínai Nemzeti Párttal) szembeni tömeges elégedetlenségnek, a gazdaság lelassulásának, a jövedelmi egyenlőtlenségeknek, a társadalmi olló szétnyílásának köszönheti.
– Caj és a DPP egyaránt a szavazatok több mint ötven százalékát kapta, ez nagy mozgásteret biztosít számára. A sikerében komoly szerepet játszott a Kuomintang-kampány gyengesége, amit kifejezett az is, hogy menet közben államfőjelöltet cseréltek. Kérdés, hogy a következő egy-két évben az új hatalom miből és hogyan tudja majd orvosolni a gazdasági és szociális problémákat, s kikerülik-e a korrupciós csapdákat. Különösen nehéz lesz úgy kormányozni, hogy Tajvan első női elnöke szinte mindenkinek ígért valamit – mondta lapunknak a hét végi tajvani államfő- és parlamenti választás eredményei kapcsán Kusai Sándor volt pekingi nagykövet, Kína-szakértő.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója a szárazföldi Kínához fűződő viszonyban nem vár radikális változást. A DPP valószínűleg növelni próbálja Tajvan nemzetközi mozgásterét, s némileg lassulni fog a KNK-hoz fűződő kapcsolatok bővítése. Szakítani azonban azért sem lehet, mert Tajvan exportjának közel negyven százalékát az ázsiai óriás szívja fel – mutatott rá a szakértő.