Miért éppen a nürnbergi kolbászt féltik, akik az amerikai óriáscégek elnyomásától rettegnek? A Németországban kibontakozó vita megmutatja, hogy az EU–USA szabad kereskedelmi tárgyalások a hétköznapokat is befolyásolhatják.
– Ha meg akarjuk ragadni a szabad kereskedelem lehetőségét a hatalmas amerikai piaccal, nem lehet minden egyes kolbászt és sajtot különlegességként megvédeni – nyilatkozta Christian Schmidt német agrárminiszter a Der Spiegel hetilapnak. Ezzel csak feltüzelte az EU–USA szabad kereskedelmi megállapodás amúgy is befolyásos ellenzőit, akik már azzal riogatnak, hogy – a híres nürnbergi sült kolbász (Nürnberger Rostbratwurst) helyett – hamarosan Kentucky Fried Bratwurst árasztja el a német piacot.
Az eredeti Nürnberger Rostbratwurst. Csak nehogy Amerika másolni kezdje Daniel Schvarcz |
Olyan heves vitát kavart a keresztényszocialista politikus kijelentése, hogy a mezőgazdasági minisztérium szóvivője gyorsan helyesbített: amíg Schmidt áll a tárca élén, a nürnbergi kolbászt biztosan nem gyártják Kentuckyban. A miniszter inkább arra gondolt, hogy erősíteni kell a különleges termékek védelmét, megfelelő címkékkel ellátva azokat. S miközben a német médiában még mindig Kaliforniában főzött bajor sörrel rémisztgettek, az Európai Bizottság (a szabad kereskedelmi alkudozásban az Egyesült Államok tárgyalópartnere) leszögezte: a végső megállapodás nem gyengíti majd a földrajzi árujelzők oltalmát.