Megszenvedte az orosz gazdaság a Moszkva Ukrajna-politikája miatt bevezetett nyugati szankciók és a válaszembargó első évét. Ugyanakkor az EU-s tagországoknak is súlyos veszteségeket okoznak a korlátozások, és nem várható, hogy a közeljövőben változna a helyzet.
Már a holland virágokat is behozatali tilalom fenyegeti Oroszországban. Legalábbis rózsaszállítmányokat vetettek tűzre alig néhány nappal az után, hogy látványos akciókkal megsemmisítettek a Moszkva által elrendelt embargó ellenére az Európai Unióból Oroszországba került csaknem 600 tonnányi élelmiszert. A hivatalos indoklás szerint „veszélyes fertőzést” hordozhatnak a virágok, ám megalapozottnak tűnik a gyanú, hogy az intézkedést valójában bosszúnak szánták. Hollandia vezeti ugyanis a tavaly júliusban Kelet-Ukrajnában lelőtt maláj repülőgép katasztrófájának vizsgálatát, az eddigi eredmények pedig azt a feltételezést erősítik, hogy az oroszok által támogatott felkelők felelősek a tragédiáért.
Embargósértő sonkát és sajtot foglalnak le Szentpéterváron Peter Kovalev / Reuters |
A minap nem EU-tag, de a közösség által elrendelt oroszellenes szankciókat támogató államok (Albánia, Montenegró, Izland és Liechtenstein) is felkerült az orosz élelmiszer-embargós listára, amivel Moszkva alighanem azt is jelezni akarja, hogy a szankciók „nem törik meg”. Még mindig nem tették meg például azt a még tavasszal kilátásba helyezett lépést sem, amellyel enyhíthetnék a szigort néhány, Oroszországgal kapcsolatban a brüsszelinél puhább álláspontot képviselő uniós tagállammal, így Magyarországgal szemben. Pedig az egyebek közt az orosz bankok, állami társaságok nemzetközi tőkepiaci hozzáférését korlátozó és az energetikai ágazatot érintő szankciók – majd a válaszul bevezetett és a minap újabb egy évre meghosszabbított orosz behozatali tilalmak – első évének leltára azt mutatja, hogy az orosz gazdaság megszenvedte ezeket az intézkedéseket. A vámhivatal összesítése szerint a nem a volt Szovjetunió területéről származó import 2015 első felében csaknem negyven százalékkal esett vissza, egyes élelmiszerfajtáknál – például tejterméknél, zöldségeknél és húsáruknál – pedig még súlyosabb a csökkenés.