– Apám halála után elsősorban a közösségi médiában megszaporodtak a nekem címzett fenyegetések. Komolyan vettem őket, mert Oroszországban az úgynevezett internetes trollhadseregen keresztül központilag irányítják a félelemkeltést, és ebből kijutott apámnak is. Nem hiszem, hogy az életem közvetlen veszélyben lett volna, de nem szeretnék olyan országban élni, ahol az a hatalom célja, hogy megfélemlítsen. Ráadásul nem engedtek volna dolgozni sem. És még valami, amiről kevesen beszélnek: az orosz határokra észrevétlenül ereszkedik le egy újabb vasfüggöny. Nem olyan, mint a régi, annál sokkal korszerűbb, amolyan „okos vasfüggöny 2.0”. A hatalom megpróbálja megnehezíteni az ország elhagyását azok számára, akik nyilvánosan bírálják a politikai helyzetet, a vezetést és személyesen Vlagyimir Putyin elnököt – fejtette ki.
Nyemcova azért sem térhet haza, mert minden fórumon nyíltan követeli, hogy indítsanak átfogó és pártatlan nyomozást apja gyilkosának vagy gyilkosainak a kézre kerítésére. Követeli, hogy hallgassák ki a csecsen elnököt, Ramzan Kadirovot és a Putyin által nemrég létrehozott Nemzeti Gárda élén álló Viktor Zolotovot, aki a Nyemcov elleni merénylet idején a belbiztonsági csapatok parancsnoka volt. Többek között az a Szever (Észak) nevű csecsen zászlóalj is az irányítása alatt állt, amelyben Borisz Nyemcov feltételezett gyilkosa, Zaur Dadajev szolgált. Nyemcova azért is harcol, hogy az EBESZ vegyen részt a vizsgálatban, jelöljön ki jelentéstévőt a gyilkosság körülményeinek feltárására. Mindez nem tetszik a moszkvai vezetésnek.
– Putyin távozásáig nem fogjuk megtudni az igazságot. A továbbiak attól függenek, hogy ki fog a helyére lépni. De addig is mindent el kell követni, hogy a bűnösöket elfogják és bíróság elé állítsák. Putyin személyes felelősséget visel a vizsgálat hátráltatása és az ügy eltussolása miatt. Ez is bűncselekmény – fogalmazott Zsanna Nyemcova.
|
Zsanna Nyemcova Forrás: saját archívum |
A szeptemberben esedékes oroszországi parlamenti választásokon szerinte az elnökhöz közeli erők nyernek, hacsak valamilyen kiszámíthatatlan esemény nem történik. Úgy véli, ezek is színlelt választások lesznek, amelyeken nem lehet a hatalmat leváltani. Putyin népszerűségét olyan mítosznak nevezte, amelyet a Nyugat és az oroszok is elhisznek. – Nem lehet megítélni az elnök valódi népszerűségét, mert nincsenek erős politikai versenytársai, nincs médiaszabadság, és az emberek félnek elmondani a véleményüket – vélekedett.
És miért van annyi követője külföldön? – kérdeztük, amire kérdéssel válaszolt: – Mennyi az az annyi? Szerintem a putyinizmus nem tartozik az európai politika fősodrába. A politikusok közül Orbán Viktor és a cseh Milos Zeman tartozik a követői közé, meg Gerhard Schröder, aki már semmilyen szerepet nem játszik a német politikában. Úgy gondolom, hogy ezek az emberek a saját önző érdekeiket követik – hangoztatta Nyemcova, aki egyelőre nem gondolkodik azon, hogy politikai szerepet vállaljon Oroszországban, esetleg apja nyomdokaiba lépjen.
Zsanna Nyemcova
A Moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében végzett, majd jogi diplomát is szerzett. Rádió- és televízióriporterként dolgozott, apja honlapját szerkesztette. Azóta elvált, bankár férjével, Dmitrij Sztyepanovval közös pénzügyi vállalkozásuk is volt. Borisz Nyemcov halála után, egy éve Németországba emigrált. A Deutsche Welle tévéállomás orosz nyelvű adásának riportere.