galéria megtekintése

Keresd a nőt - Brüsszelben

Az írás a Népszabadság
2014. 07. 12. számában
jelent meg.

0 komment


Pócs Balázs
Népszabadság

Keresd a nőt! Akár ezt a szlogent is kaphatná a kampány, amelyet a női EU-biztosok indítottak Brüsszelben. Nincsenek sokan: a 28 tagú testületben csak kilencen képviselik a „gyengébbik nemet” – bár ettől a kifejezéstől alighanem kirázná őket a hideg. 

Egyáltalán nem érzik magukat gyengének, sőt. Most is erős és figyelemfelkeltő eszközhöz folyamodtak: nyílt levélben sürgetik Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság következő elnökét, hogy az ősszel megalakuló új testületben legalább tíz női biztos legyen.

"Juncker most azzal kecsegteti a tagállamokat, hogy ha nőt jelölnek a bizottságba, ezt fontos tárcával vagy akár alelnöki poszttal jutalmazza meg"


Juncker állítólag máris aggódik, mert a tagállamok kizárólag férfiakat jelöltek eddig EU-biztosnak. A volt luxemburgi kormányfő – akinek kinevezéséről jövő kedden szavaz az Európai Parlament – folyamatosan egyeztet az uniós miniszterelnökökkel, és mindannyiszor elmondja, hogy nagy szükség lenne női jelöltekre is...

 

Ám egyelőre hiába, mert máig tizenegy tagország nevezte meg, hogy kit szeretne a brüsszeli bizottságba delegálni, és „természetesen” csak férfiakról van szó (Ciprus, Észtország, Finnország, Írország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Németország, Spanyolország, Szlovákia).

A fennmaradó tizenhat országból Luxemburgot már Juncker képviseli, így a meghatározó női képviselet esélyei rohamosan csökkennek. A női kampányt beharangozó Andrula Vasziliu ciprusi EU-biztos felidézte, hogy José Manuel Barroso mindkét bizottsági elnöki mandátuma elején leszögezte: a nők arányát növelni szeretné, és ezt a nemzeti kormányoknak küldött levélben is megerősítette.

Ennyi női biztost szeretnénk – mutatja Andrula Vasziliu
Ennyi női biztost szeretnénk – mutatja Andrula Vasziliu
Európai Bizottság

Lássuk be, a végeredmény nem lett fényes. A hírek szerint Jean-Claude Juncker most azzal kecsegteti a tagállamokat, hogy ha nőt jelölnek a bizottságba, ezt fontos tárcával vagy akár alelnöki poszttal jutalmazza meg.

Megnevezni a jelölteket egészen szeptember végéig lehet, és az már a luxemburgi politikuson múlik, hogy kinek, milyen területet ad. Októberben következnek a meghallgatások az Európai Parlamentben, ahol utána szavaznak is majd az új bizottságról, amely november elsején léphet hivatalba.

„Az elnök támogatja Juncker erőfeszítéseit a női biztosok számának növelésére” – mondta Martin Schulz régi-új európai parlamenti elnök szóvivője.

Az EP amúgy nem lehet túlzottan büszke a saját bizonyítványára: a július elsején megalakult új törvényhozásban a képviselőknek csupán 37 százaléka nő (az előző parlamentben ugyanez az arány 35 százalék volt). A tagállamok segítségére siet egy másik uniós hírportál, a Europolitics, amely összesen hetven nevet felsorakoztató listát készített arról, melyik tagországban, kik lennének az alkalmas női jelöltek (parlamenti képviselők, miniszterek, magas rangú tisztségviselők).

Figyelembe vették a végzettséget, a rátermettséget, az eddigi politikai karriert, és persze mindenütt a kormányokhoz közel álló „versenyzőket” kerestek.

Szerepel a listán az osztrák Vasladynek becézett volt pénzügyminiszter, Maria Fekter, az egykori francia elnökjelölt Ségolene Royal (Francois Hollande államfő volt élettársa), az első német női védelmi miniszter Ursula von der Leyen, a külügyminiszteri és az athéni polgármesteri poszton is bizonyított Dora Bakojanisz, valamint Iveta Radicova szlovák exkormányfő. Magyarországhoz jelöltet nem írtak, csak egy mondatot: „Úgy tűnik, Orbán Viktor miniszterelnök belső köréhez egyetlen nő sem tartozik.”

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.