Rengeteg a félreértés a lassan formálódó transzatlanti szabad kereskedelmi egyezmény (TTIP) körül Mikola István szerint. A külügyi államtitkár a legvitatottabb pontot, a vitarendezést kiemelné, és teljesen külön kezelné. Az amerikai elképzelést a választott bíróságokról az EU több tagállama, köztük Magyarország sem fogadja el.
Egy játékosnak huszonnyolccal szemben nem sok esélye lenne. Az egyedüli versenyző azonban egy globalizált gazdasági szuperhatalom, míg vele szemben a szociális piacgazdaság iránt elkötelezett, de alapvetően és több fronton megosztott országcsoport ül – e hasonlattal írta le az Egyesült Államok és az Európai Unió között már két éve tartó szabad kereskedelmi és beruházási tárgyalásokat a lapunknak adott interjújában Mikola István.
Magyar részről a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára látja el a politikai felügyeletet az angol rövidítéssel TTIP-nek nevezett, jövő héten tizedik tárgyalási fordulójába lépő „maraton” felett. Bár az Európai Parlament a minap megszavazta, hogy támogatja a TTIP-tárgyalások folytatását, a téma óriási viharokat és vitákat kavar az EU-ban.
Míg a pártolói oldal azzal érvel, hogy a reménybeli egyezség megkönnyíti az európai áruk és szolgáltatások amerikai piacra jutását, az ellenzők közül sokan tartanak a tengerentúli árudömpingtől, a génmódosított termékek (GMO) áradatától. Valamint attól, hogy – az állatjóléttől kezdve az élelmiszer-biztonságon át a vegyiparig sok ágazatban – a védővámok és más piacvédő intézkedések lebontása az amerikainál jóval szigorúbb európai szabványok lazulását hozza magával.