Ösztönzőleg hat a tiltakozó akciókra a választások közelsége, ám Putyin jól kezeli a helyzetet. Ráadásul népszerűsége is töretlen, és ehhez még a felméréseket sem kell kozmetikázni.
A kubányi gazdálkodók első csoportja végül megúszta némi pénzbírsággal. Pedig az általuk szervezett tiltakozó akció számos résztvevőjét (különböző jelentések szerint 40-70 embert) kedden rohamrendőrök vitték el egy dél-oroszországi főút mellől, mert jogszabályellenesnek minősítették a megmozdulásukat. A gazdálkodók ugyanis vasárnap traktorkonvojjal indultak Moszkvába. Egyenesen Vlagyimir Putyin elnökkel akartak találkozni, hogy elpanaszolják neki, miként veszik el a földjeiket, hogyan csapják be őket, és a helyi bíróságok hogyan hoznak velük szemben a nagy agrárvállalkozóknak kedvező ítéleteket.
Putyin tévébeszédét nézik egy szibériai autószerviz dolgozói Ilya Naymushin / Reuters |
Az ugyancsak dél-oroszországi Rosztov megyében bányászok kezdtek éhségsztrájkba, mert csődbe ment foglalkoztatójuk tavaly április óta összesen 300 millió rubelnyi (csaknem 1,3 milliárd forint) bérrel maradt adós a több mint kétezer alkalmazottjának. Ők csak a régió kormányzójával akarnak találkozni, de segítségkérő üzenetüket Putyinnak is elküldték. Szeptember közepére pedig az orosz tudományos akadémia szakszervezete tervez a kutatások anyagi támogatásának növelését sürgető demonstrációt, miután a problémára már júliusban nyílt levélben hívták fel az államfő figyelmét.