Nincs sok esély az óriásminimálbérre
–Valóban nagyon magas európai összehasonlításban a 4000 frankos minimálbér, de nincs is sok esély rá, hogy a társadalom megszavazza – mondja lapunknak Lukas Golder, a gfs.bern közvélemény-kutató intézet vezető elemzője. Felméréseik szerint 30 százalék ért csak egyet a javaslattal, 64 százalék viszont ellene van.
Golder azt magyarázza, hogy a fizetések kérdése továbbra is forró téma Svájcban – népszavaztak már a menedzserek bérének korlátozásáról is –, de a svájciak többsége továbbra is az ágazati megállapodások híve. Svájcban ez elég jól működik, nagyon kevés a sztrájk, nagy társadalmi béke uralkodik.
Az ellenkampány nagyon ügyesen hivatkozik arra, hogy vidéken nem azért alacsonyabbak a bérek, mert ott a menedzsment ellopná a munkások pénzét, hanem egyszerűen jóval nehezebb túlélni. A munkaadó is azért küzd, hogy fennmaradhasson a vállalata, és ez az érdeke a munkavállalónak is.
A Gripen-beszerzésről is a nép dönt
Mivel a svájci praktikus nép, a minimálbéres népszavazással összevontak még három kérdést. Vasárnap voksolnak majd arról is, hogy kell-e az országnak Gripen harci repülőgépeket venni mintegy 8,2 milliárd euró ért. Ezekre cserélnék le a még az 1970-es években hadrendbe állított F–5-ösöket.
Az ellentábor frappáns plakátján ezerfrankosokból hajtogatott papír repülőgépekkel kampányol, ám itt szoros eredmény várható: 51 százalék voksolna ellene, de 44 százalék mellette. (Különösen pikáns mindez azok után, hogy februárban a francia légierő két gépe kísért a genfi repülőtérig egy eltérített etióp repülőgépet, mert a svájci légierőt „munkaidőn kívül” érte az incidens. )
Nagy érdeklődés előzi meg a pedofilok munkavállalásának korlátozását: ha valaki ilyen bűncselekményt követett el, azt akár egy életre eltilthatják az olyan állásoktól, ahol kapcsolatba kerülhet kiskorúakkal. Ezt a felvetést a társadalom 59 százaléka támogatja, igaz, ahogy közeledik a szavazás, úgy olvad a többségük. A negyedik kérdés az alkotmányban biztosított egészségügyi ellátás: ez kavarja a legkisebb vihart, ez ellen egyedül a jobboldali radikális Svájci Néppárt (SVP) ágál – írta a Huffington Post.
Jó-e mindenről népszavazást tartani?
A svájci közvetlen demokráciának számos rajongója van immár Európa-szerte, sokak szerint így – a lakosság állandó bevonásával – lehetne életet lehelni a demokratikus rendszerekbe. Ám az ellentáborban veszélyesnek és túl drágának tartják az állandó népszavazást.
– Ez egyszerűen nem igaz – mondja lapunknak Lukas Golder. – Ez az egyik legjobb módja annak, hogy a társadalom valóban kézben tartsa az állam pénzügyeit. Jóval többet megspórolunk vele, mint amennyibe a referendumok lebonyolítása kerül. Az utóbbi időben például három presztízsberuházást is elutasított a társadalom, mert túl drágának ítélte. Az egyik az 2022-es téli olimpia megrendezése volt.