Elemzői szemmel: hamis várakozásokat keltett a Nyugat az egykori szovjet tagköztársaságban
Nem a „kardcsörtetés”, a katonai szituáció a legveszélyesebb, hanem Ukrajna felbomlása: ennek az ukrán nép csak vesztese lehet, és a polgárháborút sem lehet kizárni. A felbomlás a donyecki tüntetésekből is látható, az ukrán dezertálások formájában pedig az elmúlt napokban a katonai helyzetben is megjelent – állítja lapunknak adott helyzetértékelésében Bárdos-Féltoronyi Miklós geopolitikai kutató, a Louvain-la-Neuve-i Egyetem nyugalmazott professzora, aki Lvivben (Lembergben) is tanított korábban.
A kutató úgy látja: az ukrán vezetés mellett felelősség terheli a mostani helyzetért a Nyugatot és Oroszországot is, de kiemeli: a Nyugat, „amely Afganisztán, Irak, Libanon, Szomália óta nem nagyon adhat erkölcsi leckéket”, hamis várakozásokat keltett az ukránokban, és nem vette elég komolyan az oroszokat.
– Ahogyan 1956-ban, Magyarországon is a hátunk borsódzott a nyugati ígéretektől, majd az 1990-es évek elején a horvátokat lázította a Nyugat, most ugyanez történt Ukrajnában. Miközben Amerika gyakorlatilag semmit nem tehet, és Európa sem sokat – hangoztatja Bárdos-Féltoronyi Miklós.
Szerinte nehéz bármilyen ukrán vezetés mellé jó szívvel odaállni, hiszen az elmúlt húsz évnek egyazon korrupt, az országot szegénységben tartó garnitúrájáról van szó Julija Timosenkótól és mostani bábjaitól, a megbuktatott Viktor Janukovicsig. „Nem vagyok Merkelpárti, mégis Angela Merkel tűnik a legjózanabbnak, az óvatos diplomatának.
A Nyugat tárgyalt ugyan, de nem elég következetesen, kettős politikát folytatott”. Mint a hírügynökségek is jelentették, Vlagyimir Putyin orosz elnök a német kancellárral folytatott telefonbeszélgetésében beleegyezett abba, hogy hozzanak létre csoportot a Krímben kialakult helyzet kivizsgálására az EBESZ égisze alatt.
– Igazán csak Galícia Nyugat-párti Ukrajnában, másutt a semlegességpártiak lehetnek többségben. Az igazi veszély a 46 milliós ország felbomlása, ahogyan Jugoszláviával is történt. Úgy tűnik, nemcsak Oroszországnak fűződik érdeke az egységes Ukrajna feldarabolásához; az ukránok pedig – a külső hatalomgyakorlás esetén – még az eddigiekhez képest is kevésbé szólhatnának bele saját sorsuk alakulásába – mondja Bárdos-Féltoronyi. (Szőcs László)