Új országprojektet ígért 2014-es választási kampányában Klaus Iohannis román elnök, ám egy ideig úgy tűnt, hogy megfeledkezett erről. Nemrég azonban konzultációra hívta a pártokat és bejelentette: különbizottságot hoznak létre a terv kidolgozására.
Több éve foglalkoztatja az elemzőket és a politikusokat, hogy 2007. január elsejével Románia „elveszítette az iránytűt”, amit addig az uniós csatlakozás célja jelentett.
Tüntetés Bukarestben 2015 őszén. Olyan országot akarnak, mint külföldön Inquam Photos / Reuters |
Egyikük Dumitru Bortun filozófus, a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Főiskola (SNSPA) docense. Szerinte létezik egy jól körülhatárolható közérdek: az euroatlanti integráció, amely a csatlakozással csak részben valósult meg. A valódi cél az Európai Unióba mint civilizációs térségbe való fokozatos beilleszkedés lenne. – Románia nagy problémája a modernitás-deficit, ami minden területen, így a társadalom erőteljes múlt felé fordulásában is megmutatkozik – ecsetelte a Népszabadságnak nyilatkozva. Mint hangsúlyozta, egy országprojektnek normatív szerepe is van, az éppen aktuális kormány nem hozhat a korábban kialakított politikai-társadalmi konszenzust felrúgó döntést – akkor sem, ha mellette áll a többség. Másrészt egy országprojekt egyesít egy közös cél körül, elősegíti a polgári típusú – nemzetiség és vallás fölött álló – hazafiság kialakulását.