galéria megtekintése

„Mindenütt orosz kémeket látnak”

Az írás a Népszabadság
2015. 06. 24. számában
jelent meg.


Dési András
Népszabadság

George Friedman, az amerikai hírszerző-elemző cég, a Stratfor magyar származású alapítója és elnöke a Népszabadságnak nyilatkozva többek között azt mondta: nincs 2.0-ás hidegháború a Nyugat és Oroszország között, szerinte a magyarok túl sokat gondolnak Oroszországról, túlbecsülik a Kreml erejét.

Orosz kémeket látnak mindenütt, azt gondolják, hogy az orosz hírszerzés, az FSZB ügynökei mindent hallanak, mindent tudnak. Legalábbis George Friedman szerint Kelet-Európa népei, köztük a magyarok is túl sokat gondolnak Oroszországról, túlbecsülik a hatalmas területet felölelő föderáció erejét.

– Ez komplett tévhit. Az FSZB az amerikai CIA-hoz hasonlóan csupán gondolja magáról, hogy szuperképességekkel rendelkezik. Nézze meg, mit értek el Ukrajnában. Bár kihasították a Krímet, és ellenőrzik a keleti részeket, eddig alapvetően csak katasztrófát idéztek elő – mondta a lapunknak adott interjúban a neves amerikai hírszerző-elemző cég, az austini székhelyű Stratfor magyar származású alapítója és elnöke.

Friedman a pozsonyi Globsec biztonságpolitikai fórumról érkezett Budapestre, ahol részt vett az Euroatlanti Integrációs és Demokrácia Központ (CEID) rendezvényén, s fogadta őt Orbán Viktor kormányfő is. A Népszabadságnak nyilatkozva a számos könyvet publikáló hírszerzési szakember azt mondta: szerinte nincs 2.0-ás hidegháború a Nyugat és Oroszország között. Az ukrajnai események azonban rendkívül aggasztóak. Friedman pesszimistán beszélt arról, hogy a jelenlegi kijevi kormány képes lesz-e kiterjeszteni a hatalmát a keleti végekre, egyben tartani a mélyen megosztott és súlyos demokráciadeficittel küszködő exszovjet tagköztársaságot, s kezelni a gazdasági-pénzügyi válságot. Amerikai szemmel pedig érthetetlen, hogyan lehetett a volt grúz elnököt, Miheil Szaakasvilit kinevezni a stratégiai fontosságú odesszai terület kormányzójává.

 
Geroge Friedman
Stratfor

A horrorforgatókönyv Friedman szerint az, hogy a mostani kijevi vezetés megbukik, a Kremlnek pedig sikerül hatalomra juttatnia egy Moszkva-barát kormányt. Ebben az esetben az oroszok Ukrajna nyugati részén is állomásoztathatnának katonai erőket, ami komoly fenyegetést jelentene a NATO keleti szárnyára, így Magyarországra is. Éppen ezért racionális döntésnek nevezi, hogy az USA közelebb jött. Vagyis a Baltikumtól Lengyelországon át Romániáig és Bulgáriáig egyfajta „cordon sanitaire-t”, az oroszokat elrettentő-feltartóztató katonai kapacitást épít ki. A folyamat még csak most kezdődött, egyelőre egy dandárról van szó, de az USA-nak van elég korszerű nehézfegyvere, így modern tankjai is. Az oroszoknak négy-öt évre van szükségük hadseregük felfejlesztésére, utána Moszkvától függ, mire használják a katonai erőt.

Névjegy

GEORGE FRIEDMAN 1949-ben született Budapesten. Holokauszttúlélő szüleivel emigrált az Egyesült Államokba. A New York-i Cornell Egyetemen szerzett doktori fokozatot, húsz évig oktatott magas rangú katonai vezetőket. 1996-ban alapította meg a hírszerzésre és elemzésre szakosodott vállalkozását, a Stratfort. Nős, négy gyermeke közül ketten az amerikai hadseregben szolgálnak.

– Mindenesetre nehezen tudok elképzelni olyan helyzetet, hogy míg a lengyelek és a románok különleges viszonyt építenek ki az Egyesült Államokkal, Magyarország kimarad belőle – mondta Friedman, utalva az amerikai védelmi miniszter keddi tallinni bejelentésére. Ashton Carter közölte, hogy az Egyesült Államok tankokat, tüzérségi fegyvereket és más katonai felszerelést fog ideiglenesen áthelyezni kelet- és közép-európai országokba. Lettország, Litvánia és Észtország, valamint Lengyelország, Románia és Bulgária már hozzájárult az említett nehézfegyverek állomásoztatásához – tette hozzá a Pentagon irányítója.

Amerika látványos visszatérése Kelet-Közép-Európába azonban nem jelenti azt, hogy a térség országai hátradőlhetnek. Friedman szerint a régióra jellemző másik tévhit az, hogy az itteni államok folyamatosan védelmezőt keresnek, illetve abba az illúzióba ringatják magukat, hogy a NATO-tagsággal garanciálisan bebiztosították védelmüket. – Amerika nem tűzoltó, és nem tud megvédeni egy másik országot. Csak arra képes, hogy segítsen más szövetségesekkel összefogva. Kelet-Európa még nem nőtt fel annak megértéséhez, hogy költenie kell a biztonságra – hangoztatta Friedman.

Oroszország kapcsán Friedman arról a tévképzetről is beszélt, miszerint a paksi atomerőmű bővítése energiafegyvert adna a Kreml kezébe, és a magyarok ezzel kiszolgáltatnák magukat. Szerinte az igazi energiafegyver a kőolaj, amely éppen az oroszok ellen fordult. A kőolajexport Oroszország fő bevételi forrása, de Vlagyimir Putyin elnöknek és hatalmi köreinek nincs semmi befolyásuk a világpiaci árakra.

– A kérdés az, hogy a gazdasági problémákkal küszködő Oroszország képes lesz-e túlélni Ukrajna nélkül és a csökkenő olajbevételekkel. Azért, mert a magyarok vesznek két atomreaktort, nem lesznek Moszkva szatellitállama – jelentette ki.

Friedman szerint a magyar külpolitikának a nemzeti szuverenitás fenntartására, a nyugati világba való beágyazódásra és a nemzeti fejlődést szolgáló gazdasági kapcsolatokra kell összpontosítania. Elgondolkodtatónak nevezte Dél-Korea példáját, amely az 1950-es években rizstermelők országa volt, mostanra komoly világgazdasági hatalommá vált. Úgy, hogy Szöul a külpolitikája pilléreihez az Egyesült Államokhoz fűződő viszonyt választotta.

Tárgyalni kellene a szeparatistákkal

Viktor Janukovics „az ukrán állam tragédiájának” tartja a Krím orosz bekebelezését. A tavaly februári kijevi kormányellenes megmozdulások nyomán elűzött ukrán elnök a BBC-nek adott interjújában ugyanakkor azt mondta, hogy kevés az esély a fekete-tengeri félsziget visszaszerzésére. Kiállt amellett, hogy a Donyec-medence szakadár régiója Ukrajna része maradjon, de ehhez szerinte közvetlen tárgyalásokra van szükség a szeparatistákkal. (Hírösszefoglalónk)

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.