galéria megtekintése

Ádáz küzdelem Irak legnagyobb olajfinomítójáért

0 komment

NOL

Egy héttel az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ISIS) által elindított offenzíva után már mindenki Irakba megy harcolni. A Mehdi Hadserege nevű síita szervezet többé-kevésbé testületileg elhagyta a Szíriában zajló polgárháború hadszíntereit a szunnita szélsőségesek iraki térnyerése miatt, a Hezbollah ötször annyi embert ígért Iraknak, mint amennyi Basár el-Aszad elnök hadserege mellett harcol. Bagdad ostromra készül, az iraki politikai elit pedig kirúgáshullámmal vigasztalta magát.

Al-Szisztáni felhívására síita önkéntesek ezrei vonultak harcolni az ISIS ellen
Al-Szisztáni felhívására síita önkéntesek ezrei vonultak harcolni az ISIS ellen
Thaier al-Sudani / Reuters

Az üzletek polcai már üresen tátonganak, akiknek pedig egyáltalán még van pénzük, azok a fogyóban lévő készletek hatalmas drágulás és ellenére is élelmet halmoznak fel – a helyszíni jelentések szerint Irak fővárosa gőzerővel készül a várható ostromra azután, hogy az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ISIS) egységeinek késhegyig menő harcok árán, de sikerül egyre közelebb kerülniük Bagdadhoz. Az összetűzések fő helyszíne tegnap óta a Bagdadtól 60 kilométerre fekvő Bakuba, de kezdik elszigetelt támadások érni a főváros síita negyedeit is. Núri al-Maliki miniszterelnök kedd este jelentette be, hogy a hadsereg négy parancsnokát felmenti a hivatalából. Olyan parancsnokokról van szó, akik szerinte megszegték a „nemzeti kötelezettségüket", amikor hagyták, hogy az ISIS aránylag könnyedén elfoglalja Ninive tartomány több városát is.

Szerdán Bagdadban egyébként a politika is ostromra készült. Maliki ennek a jegyében tette egy kissé kétségbeesetten hangzó kijelentést arról, hogy Irak egységes, amire enyhén szólva rácáfoltak azok a harcok, amely a közel-keleti-ország legnagyobb olajfinomítója, Bajdzsi körül törtek ki. A fővárostól 210 kilométerre olajfinomítót kedd éjjel vette ostrom alá az ISIS, és a szerda kora délután érkező hírek szerint a szunnita szélsőségeseknek a létesítmény háromnegyede felett sikerült átvenniük az ellenőrzést. Az iraki hadsereg ezzel párhuzamosan közölte, hogy a katonái 40 szunnita szélsőségessel végeztek.

 

Az olajfinomító az ISIS ostromának az elindításakor, kedd éjjel leállt, a munkásait evakuálták. Eközben ankarai bejelentések szerint török diplomaták azt vizsgálják, igazak-e azok a hírek, amelyek szerint a kurd ellenőrzés alatt álló olajvárosban, Kirkukban 60 külföldi építőmunkást – köztük 15 törököt – raboltak el.

A Mehdi Hadserege egyik egysége Nedzsefben
A Mehdi Hadserege egyik egysége Nedzsefben
Ahmad Masood / Reuters

E városok egyikének, Moszulnak az elfoglalásával vezetett a közel-keleti országban a muzulmán felekezeti konfliktus kialakulásához, pénteken pedig a polgárháború is kitört, amikor Ali al-Szisztáni ajatollah, z iraki síiták első számú vallási elöljárója harcra szólította fel a híveit a szunnita szélsőségesek ellen. A harcokba már beszálltak iráni egységek – a Forradalmi Gárdához tartozó baszidzs milícia kétezer embere , és úgy tűnik, hogy Szíriából is útra kelnek a síiták, annak a polgárháborúnak a helyszíneit hagyva el, amelyet három éve vívnak Basár el-Aszad elnök oldalán a többnyire szunnita lázadók ellen. Egyikük, a Mehdi Hadserege állítólag testületileg útra kelt harcolni Irak felé az ISIS ellen, és bejelentkezett Haszan Naszrallah sejk, a libanoni szélsőséges síita szervezet, a Hzbollah vezetője is, azt állítva, ötszöt annyi embert küld Irakba, mint ahány Szíriában harcolt. A Mehdi Hadserege mellett Irakba mennek az eredetileg az amerikai erők elleni harcra éppen ott alakult szélsőséges síita szervezet, az Aszaib Ahl al-Hak fegyveresei is.

A Mehdi Hadserege által hagyott harctéri űrt állítólag szintén a Hezbollah tölti fel emberekkel. Ezeket a híreket Szíria szunnita lázadói is megerősítették. A Wall Street Journal bejrúti riporterének az egyikük elmondta, hogy a múlt hétig rengeteg libanoni akcentussal beszélő hangot lehetett hallani a lehallgatott rádiófrekvenciákon, de ezek helyét egy csapásra másmilyenek vették át. Naszrallah és a környezete azt állítja, hogy a Hezbollah csak a síita kegyhelyeket védi Szíriában, és azokat védené meg Irakban is.

Iraki kurd fegyveresek egy szunnita szélsőségessel
Iraki kurd fegyveresek egy szunnita szélsőségessel
Reuters

A Hezbollahnak a becslések szerint ötezer embere van Szíriábanés még nyolcezer iraki síita is harcol Aszadért, ami önmagában is elég az exodus magyarázatához. Az ISIS eközben a szunnita szélőségesek által ellenőrzött szíriai Rakka tartományban gyűjti össze azokat a fegyvereket, amelyeket Irakban a hadseregtől zsákmányolt.

Barack Obama amerikai elnök ma nyilatkozik arról, hogyan készül segítséget nyújtani az Egyesült Államok Máliki kormányának az ISI elleni harcban. Egyelőre vadászgépekkel és drónokkal végrehajtott légicsapásokról van szó, szárazföldi egységek bevonulásáról nem – legalábbis azon a 275 katonán kívül, aki a bagdadi amerikai nagykövetséget védi, de Irakban van már egy speciális alakulat is, amely hivatalosan kiképzési feladatokat lát el az iraki kormányerők mellett.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.