– jelzi az utazás, amelynek során a német választóknak nyilván imponáló sok eurómilliárdos szerződéseket kötött meg a népes delegáció pekingi partnereivel. A bajor miniszterelnöknek a hétvégéig várnia kell a tisztázó beszélgetésre, ekkor ül majd Berlinben egy asztalhoz a német nagykoalíció három pártelnöke, vagyis Merkel, Seehofer és Sigmar Gabriel szociáldemokrata alkancellár.
A jelek szerint Werner Faymann osztrák kancellár is úgy érzi, nem olyan sürgős Merkellel kibeszélni az országuk közti növekvő feszültséget, hiszen csak november 19-én látogat Berlinbe. Addig
talán Ausztriában sikerül tisztázni, pontosan mit is akarnak építeni a szlovén–osztrák határon.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a bécsi tervekről értesülve felhívta Faymannt, és a beszélgetésen egyetértettek abban, hogy kerítéseknek nincs helye Európában. A kancellár az osztrák közszolgálati televíziónak elmondta: sem a magyar, sem a szlovén határt nem fogják valamilyen építménnyel lezárni.
|
Angela Merkel Kínába látogatott, miközben otthon kritizálják a CSU részéről Jason Lee / Reuters |
Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter az APA hírügynökségnek úgy nyilatkozott: nem szavakat, hanem megoldásokat keres a határátlépés biztonságának garantálására. A konzervatív politikus szerint veszélyes szituációk gyakran kialakulnak, különösen a nőket és a gyerekeket félti a határátkelőknél feltorlódott tömeg hirtelen megindulásaitól. Spielfeldnél konténerekből építhetnek folyosót a menekültáradat kanalizálására.
„Én nem nagyon látom az akadályként használt konténer humánusabb jellegét egy kerítésnél, de ha a biztonságtechnika lehetővé teszi, hogy a kerítés szót elkerülhessük, akkor nekem úgy is jó” – nyilatkozta. A bécsi belügyminiszternek tíz napja van, hogy a spielfeldi „építési intézkedés” módjával előálljon.
Közben Németország nyomására Koszovó, Macedónia, Montenegró, Szerbia, Albánia és Bosznia beleegyezett, hogy ideiglenesen kiállított úti okmányokkal is visszafogadják kitoloncolt állampolgáraikat. Eddig a németek nagyon nehezen tudták csak kiutasítani azokat a menekültáradattal érkezett, de védelemre nem jogosult személyeket, akik nem rendelkeztek útlevéllel. Különösen a koszovóiak terhelik feleslegesen a jelenlegi migrációs válságtól nyögő német hivatalokat.