Ismét mélyen a zsebébe nyúlna az Európai Unió a hétfői migrációs csúcs előtt. Ha elfogadják az Európai Bizottság szerdai javaslatát, 700 millió eurót kaphatnak a menekültválságban érintett országok. A segélyre több régióban is szükség lehet: a görög–macedón határon és az észak-franciaországi Dzsungelben például tovább súlyosbodott a krízis.
Nem lehetnek illúzióink, a krízis hosszú távú megoldásához az érintett országokban kellene megszüntetni a kiváltó okokat – hűtötte le a kedélyeket Hrisztosz Sztilianidisz, humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős EU-biztos, miután bejelentette, hogy az Európai Bizottság szerdán elfogadott egy javaslatot, amelynek értelmében három éven keresztül 700 millió euróval segítenék a migrációs válsággal küzdő tagállamokat.
Gyűlik a tömeg a görög–macedón határon Marko Djurica / Reuters |
Ha az Európai Parlament és az uniós tagállamok elfogadják a javaslatot, akkor a segély döntő többségét Görögország kapja, ahova naponta mintegy kétezer menekült érkezik a Földközi-tengeren. Félő, hogy Görögország nem sokáig bírja a nyomást, ugyanis mióta Macedónia lezárta a közös határszakaszt – csupán naponta egy-két alkalommal nyitják meg, s csak keveseket engednek át –, nyolc-tízezer menekült rekedt a görög oldalon, Idomeninél. A BBC szerint a határzár ellenére folyamatosan érkeznek az emberek. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke ma ellátogatott Macedóniába és Horvátországba.