Érdemes lenne áttekinteni, mennyire kitett Oroszországnak a magyar honvédség, hiszen az utánpótlás túlnyomó többsége még mindig onnan jön, és nem jó, ha az ellátás stabilitása például uniós szankcióktól függ.
Moszkva különleges gazdasági övezetté kívánja tenni a Krímet, így az ott befektető társaságok adókedvezményeket kaphatnának – jelentette ki az orosz miniszterelnök. Dmitrij Medvegyev a helyszínen, a Krím félszigeten beszélt erről, ahol – Kijev hivatalos tiltakozásával mit sem törődve – hétfőn a fél kormányának kíséretében tartott tanácskozást a régió szociális és gazdasági fejlesztéséről. Bejelentette, hogy külön minisztériumot hoznak létre a Krím ügyeinek kezelésére, az állami alkalmazottak fizetését, a nyugdíjakat már ebben a hónapban fokozatosan emelni kezdik, és szintjük júliusra eléri az oroszországi átlagot. A félsziget fejlesztése állami prioritás – ismerte el Medvegyev, és egyebek között az oda vezető légi járatok sűrítésére, a turistaforgalom élénkítésére szólított fel.
Angela Merkel német kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök viszont az ukrajnai stabilitás megteremtésének lehetőségéről tárgyalt telefonon, és ez volt a fő témája John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétvégi megbeszélésén is, amely némi eredményt is hozott: hétfőn csökkentették az Ukrajna szomszédságában összevont orosz katonai alakulatok létszámát. Akad olyan értékelés, amely szerint negyedannyi orosz fegyveres maradt a térségben, mint néhány nappal korábban volt. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter szerint a lépés jelzi, hogy valamelyest enyhült a krími válság okozta feszültség, igaz, Kijevben figyelmeztetnek: a létszámcsökkenés akár ideiglenes is lehet, hiszen a távozó alakulatok helyére jöhetnek újak.
Medvegyev Szevasztopolban. A hivatalos kijevi tiltakozás ellenére ment a Krímbe Reuters |