– A jobboldal jelöltjére szavaztam, úgy, hogy a politikájával egyáltalán nem értek egyet
– nyilatkozta egy választó Hénin-Beaumont-ban. Azon az észak-franciaországi településen, amely a Nemezeti Front elnöke, Marine Le Pen fellegvára volt, s ahonnan a politikus igyekezett meghódítani és a 2017-es államfőválasztás tesztterületévé tenni Franciaország harmadik legnagyobb régióját.
A Le Pen család másik illusztris tagja, a déli Azúr-parton – a jobboldali jelöltre leadott baloldali voksokkal – elbuktatott Marion Marechal-Le Pen szerint a győztesnek szégyellnie kellene magát. – Tízen voltak egy ellen, aki így nyer, az tulajdonképpen vesztett – hangoztatta a pártalapító Jean-Marie Le Pen kedvenc unokája.
A szélsőjobboldali pártot szívós munkával középre terelő Marine Le Pen mindenesetre kedvező pozícióból vághat neki a 2017-ben esedékes államfőválasztásnak. A francia politikai spektrum hárompólusú lett,
sokaknak már egyáltalán nem kínos a Nemzeti Frontra szavazni.
Míg az iszlám- és bevándorlásellenes, erősen Európa-szkeptikus formációt a december 6-i első fordulóban hatmillióan támogatták, a másodikban ez a szám – újabb csúcsot döntve – felszökött 6,8 millióra.
A Francois Hollande államfő mögött felsorakozó szocialisták fogadkoznak: mostantól tényleg odafigyelnek a polgárok aggodalmaira, Francois Fillon exkormányfő azonban komoly veszélyt festett fel.
– Ha 2017-ig nem csökken a munkanélküliség, nem indul be a gazdaság, akkor az ország egy életveszélyes kaland kísértésébe eshet – nyilatkozta a konzervatív politikus, akiről azt tartják: ringbe szállna Nicolas Sarkozyvel szemben a Köztársaságiak államfőjelöltségéért.
Közben Sarkozy „kidobta" első számú helyettesét. A szakítás oka, hogy Nathalie Kosciusko-Morizet bírálta az exállamfőt, amiért az elzárkózott a szocialistákkal való bármilyen együttműködéstől.
– Sztálinista módszer, ha valaki azt gondolja, hogy tisztogatással megold egy problémát
– nyilatkozta Kosciusko-Morizet.