Oroszország Ukrajnában történő „illegális” beavatkozása miatt hétfőn hét orosz közéleti személyiség és 17 orosz cég ellen jelentett be új szankciókat az Egyesült Államok. Bár Barack Obama elnök szerint maga Vlagyimir Putyin elnök nem célpont, a büntetőintézkedések precízen körbelőtték az elnököt.
A vagyonbefagyasztással és utazási korlátozásokkal sújtott politikusok új körében ott van a közvetlen környezet, Igor Szecsin, az állami olajóriás, a Rosznyeft vezérigazgatója – Putyin egy legközelebbi és legkonzervatívabb tanácsadója – és Alekszej Puskov, a parlamenti külügyi bizottságának az elnöke is. Ami a cégeket illeti, közöttük a Sztrojtranszgaz szereplése lehet fájó pont az oroszok számára. A már feketelistán lévő oligarcha, Gennagyij Timcsenko többségi tulajdonában lévő cég a közelmúltbeli hírek szerint be akarja magát vásárolni a bolgár Energoremont Holding JSC-be, és így a Dél Áramlat gázvezeték bolgár szakaszának a megépítésébe. (A Nyezaviszimaja Gazeta úgy értesült, hogy az Ukrajnából márciusban népszavazáson kivált és Oroszország által annektált Krím félszigetet az egyik terv szerint Dél Áramlat egyik elágazásával akarja energiailag függetleníteni Ukrajnától.)
Nem sokkal a fehér házi bejelentés után az amerikai külügyminisztérium külön közleményben jelezte, hogy a tárca védelmi kereskedelmet ellenőrző főosztálya exporttilalmat hirdetett olyan amerikai harci felszerelésekre, amelyeket eddig az oroszok kaptak hadseregfejlesztésre.
Hétfőn szankciókról döntött Oroszország ellen az Európai Unió is. A 28 tagország képviselői egy zárt brüsszeli ülésen még 15 orosz tisztségviselőt sújtottak vagyonbefagyasztással és beutazási tilalommal az eddigi 33 mellett. A szankciók akkor lépnek hatályba, amint az erről szóló rendelet megjelenik az unió hivatalos közlönyében. A neveket hivatalosan mindaddig nem is hozzák nyilvánosságra – írta az MTI.