A tüntetők az Anticop21 elnevezésű francia klímacsúcs-elleni csoportosulás felhívására gyűltek össze a terrortámadások elleni megemlékezések legfőbb helyszínén, hogy a gyülekezési jog elvétele ellen tiltakozzanak.
p>A párizsi Köztársaság tér a merényleteket követően az áldozatokra való megemlékezések központi helyszíne lett, amelyeket engedélyezett is a rendőrség. A párizsiak és a turisták mellett Angela Merkel német kancellár Francois Hollande államfővel együtt itt helyezett el szerdán a köztársasági jelképező Marianne szobor lábánál virágot és gyertyát az áldozatok emlékére.
A békés környezetvédők egyébként kifütyülték az anarchista aktivistákat, akik érkezésüket követően azonnal kukákat kezdtek borogatni. „Te úgy tüntetsz, ahogy te akarsz, én meg így” – válaszolta egy rendbontó egy békés tüntetőnek, aki rászólt.
|
Ferenc pápa és Ban Ki Mun is küldött egy pár cipőt Eric Gaillard / Reuters |
Francois Hollande francia államfő botrányosnak nevezte, hogy „rendbontó elemek” vettek át a szerepet az élőlánc után a Köztársaság téren, ott, ahol „virágok és gyertyák vannak a terroristák golyói által megöltek emlékére”, és botrányos a klímacsúcs jelentősége szempontjából is – tette hozzá a Brüsszelben tartózkodó francia elnök. „Tudtuk, hogy vannak rendbontó elemek, akiknek semmi közük a környezetvédőkhöz” – hangsúlyozta Hollande. Manuel Valls miniszterelnök méltatlannak nevezte az incidenst, s azt kérte mindenkitől, hogy tartsa tiszteletben ezen a helyen a terrortámadások áldozatainak emlékét. A nem engedélyezett menetek helyett egyébként országszerte számos élőláncot szerveztek francia környezetvédők.
|
Tüntettek Kolumbia fővárosában, Bogotában is José Gomez / Reuters |
A tüntetésekre több európai fővárosban is tízezres tüntetésekkel hangoltak. Londonban a hasonló témájú demonstrációkon rekordot jelentő ötvenezer ember vonult az utcákra, Madridban és Rómában húszezren tüntettek. Ausztrália nagyvárosaiban összesen 140 ezer ember követelt hatékony fellépést a világ politikai elitjétől a globális felmelegedés megfékezése érdekében. Új-Zélandon 33 ezer ember jelent meg a demonstrációkon.
A gyülekezési tilalomra egyébként egy kis installációval válaszoltak azok, akik mégiscsak hangot akartak adni az elégedetlenségüknek. Ez az installáció tízezer pár cipőből áll. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár és Ferenc pápa is küldött hozzá egy-egy pár lábbelit.