Annyi már most bizonyos, hogy kabinetje két fronton igyekszik majd helytállni a következő hónapokban, hiszen a belpolitikai hullámverések közepette a britek kilépésével az európai színtéren is olyan helyzettel szembesül, amilyennel még egyetlen uniós tagországnak sem volt dolga. Egyik őszinte pillanatában Fico meg is jegyezte, hogy csak a jó isten tudja, mi következik a Brexit után. A hét elejei uniós csúcstalálkozót követően azonban már valamivel tisztábban lát. Alighanem csak ősztől indulnak meg Brüsszel és London között a tárgyalások, amelyek során a visegrádi négyek kezdeményező szerepkörbe igyekeznek kerülni, főleg a szigetországban dolgozó állampolgáraik érdekeinek védelmében. „Ezért még a nyáron egyeztetjük céljainkat" – jelentette be Fico.
|
Robert Fico Brüsszelben a legutóbbi EU-csúcson. Berlinben és Párizsban is tárgyalt Pascal Rossignol / Reuters |
A politikus máris nagy győzelemnek nevezte, hogy szeptember 16-án nem a szokásos színhelyen, Brüsszelben, hanem Pozsonyban egyeztetnek majd a további közös lépésekről és stratégiáról a 27 tagország állam- és kormányfői. „A huhogók figyelmét pedig arra hívom fel, hogy ameddig nem születik meg a végső alku, addig Nagy-Britannia az EU változatlan pozíciójú tagja marad, minden jogával és kötelességével." Magyarán: London addig nettó befizető ország lesz.
Ilyen politikai előzmények miatt a pozsonyi kabinet hivatalosan csak csütörtökön fogadta el Szlovákia soros uniós elnökségének négy legfontosabb célját: gazdasági szempontból még erősebb és rugalmasabb közösséget akarnak, az egységes digitális piac kialakítására törekednek, amely minden tagállam számára egyenjogú adatátvitellel az EU ötödik alapértéke lehet. Kiemelt feladatnak tekinti a kabinet a fenntartható migránspolitika kidolgozását is, ami főleg az ellentétes nézeteket képviselő tagországoktól igényel kompromisszumkészséget. Negyedik prioritásként pedig Pozsony a globális ügyekben a jelenleginél nagyobb súlyt képviselő uniót nevezte meg.
„Pontosan tudjuk, milyen állapotban vesszük át az uniót, miként azt is, hogy fél év alatt miként változtathatjuk meg" – közölte derűlátón Miroslav Lajcák külügyminiszter. Fico viszont óvatosabban fogalmazott. Szavai szerint a következő fél év tendenciáit nem Pozsony határozza meg, hanem főleg a britek kilépése, a migránshelyzet és a terrorizmus. Azt is hozzátette, hogy minderről Berlinben és Párizsban is tárgyalt Angela Merkel német kancellárral és Francois Hollande francia elnökkel. Egyértelművé téve, hogy az uniós karmesteri pálca az ő kezükben van.
Összezár az eurózóna
A következő legalább három évben nem várható, hogy újabb uniós tagállam csatlakozzon az euróövezethez – jelentette ki Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság euróért és szociális párbeszédért felelős alelnöke. Az uniós biztos hangsúlyozta: az Európai Bizottság készen áll arra, hogy a tagállami központi bankokkal és más hatóságokkal együttműködve csillapítsa a piaci zavarokat a brit referendumot követő hetekben és hónapokban. MTIRobert Fico Brüsszelben a legutóbbi EU-csúcson. Berlinben és Párizsban is tárgyalt