A tragédiákon – mint a CNN-nek adott interjúban elmondta – keresztény hite segíti át. Saját sorsáról nem szívesen beszél, mert úgy gondolja, ő azért van, hogy a közösséget szolgálja. Szívesebben mesél beosztottjai hősiességéről, akik múlt hét csütörtökön életüket kockáztatva vették fel a harcot a támadóval. A 25 éves Micah Johnsonnak nem volt más célja, mint hogy minél többjüket megölje.
|
David Brown a lelőtt kollégáira emlékező imádságon Erik S. Lesser / MTI/EPA |
Keménységre szakmai munkája során is szüksége volt, mert az elmúlt hat évben olyan reformokat vezetett be a dallasi rendőrségen, amelyek sokak tiltakozását kiváltották. Már két évvel azelőtt, hogy a Fergusonban egy fehér rendőr által megölt fekete tinédzser, Michael Brown halála a közbeszéd egyik legfontosabb témájává tette a feketék elleni rendőri erőszakot, a dallasi rendőrfőnök úgy döntött, átírja annak a szabályait, mikor vethetnek be erőszakot a beosztottjai.
Az új cél az lett, hogy a rendőrök, ha lehet, még csak ne is kerüljenek olyan helyzetbe, amikor fegyvert kell használniuk. Egy példa: csak nagyon kivételes esetben üldözhetnek például egy gyanúsítottat, mert ezek a szituációk gyakran vezetnek fegyverhasználathoz. A lőfegyvernek pedig az utolsó mentsvárnak kell lennie, ha a rábeszélés, majd az elektromos sokkoló nem használ. A felkészítő tréningre nem kétévente, hanem kéthavonta kell elmenniük a rendőröknek.
Fontos számára az átláthatóság: minden esetet, amelyben dallasi rendőr erőszakot (akár paprikaspray-t) alkalmaz, nyilvánosságra hoznak. Az alkalmatlan rendőröket – több mint hetvenet – nyilvánosan bocsátotta el. A társaik visszaéléseit jelentő egyenruhásokat pedig szintén nyilvánosan megdicsérte, ezzel is megakadályozva, hogy a betyárbecsület miatt ne kerüljenek felszínre a jogsértések. Visszafogta azt az Amerika-szerte elterjedt gyakorlatot is, hogy az általában a szegényekre és kisebbségekre kivetett közlekedési bírságokból szereznek extra bevételt a szervezetnek. A közlekedési rendőrök egy részét fontosabb feladatokra vezényelte át. A pénz megfeleződött, ám nem lett több baleset az utakon.
Eközben persze sokak érdekeit sértette, gyakran vádolták azzal, hogy kivételezik kedvenceivel, autoriter módon irányít és makacs. Ám a számok őt igazolják: a dallasi gyilkosságok száma drasztikusan csökkent, csakúgy, mint a rendőrök ellen tett panaszoké. A dallasi rendőrök fegyverei által is feleannyian vesztették életüket Brown reformjai után.
A Policeone.com internetes oldalon megjelent portré szerint beosztottjai már többször panaszt emeltek Brown ellen, mert úgy érzik, értelmetlen szabályokkal köti meg a kezüket. Ám eddig minden, az elmozdítására tett kísérletet túlélt. Döntéseit pedig úgy indokolja, nem akarja, hogy „Baltimore legyen Dallasból”, utalva a tavaly nyári zavargásokra. „Ki akar olyan városban élni, amelyet felgyújtanak, mert az emberek úgy érzik, hogy nem bánnak velük tisztességesen a rendőrök?” – tette fel a költői kérdést.
Énekelt és hazudozott a dallasi támadó
Bombák készítésére alkalmas eszközöket találtak a dallasi merényletet elkövető Micah Johnson lakásán, ami arra enged következtetni, hogy több támadást is tervezett – közölte a CNN hírtelevízió kérdésére David Brown. Nyilatkozatából több részlet is kiderül a péntek hajnali eseményekről. Johnson fekete bőrű túsztárgyalót kért, amit a rendőrség teljesített, ám a gyanúsított ezután is csak „játszmázott, hazudozott, énekelt”. És azt hajtogatta, hogy még több rendőrt akar megölni. Mivel mesterlövészek nem tudtak volna úgy végezni Johnsonnal, hogy ők maguk ne kerüljenek veszélybe, Brown úgy döntött, engedélyt ad arra, hogy robotra szerelt bombával végezzenek a lövöldözővel.