Sajtótájékoztatóján az orosz elnök egyértelműen kiállt az ukrán válság békés rendezése mellett. „Nincs más megoldás" – mondta, sürgetve a minszki megállapodássorozat teljesítését is. Kijelentette, nem kételkedik abban, hogy Petro Porosenko ukrán államfő is ezt akarja, de ő „nincs egyedül", mások viszont Kijevben ettől eltérő – például a harcok folytatására szólító – álláspontot képviselnek. Ismét államcsínynek nevezte az idén februári hatalomváltást, és a Nyugat képviselőit is okolta azért, hogy a február 21-én a Majdan tiltakozói és a kijevi hatalom között létrejött megállapodás nem valósult meg. Utalt arra, hogy nem tartották vissza a szélsőségeseket, ígérgettek Ukrajnának, míg az orosz álláspont szerinte mindvégig objektív volt.
Putyin nem zárta ki, hogy a Déli áramlat gázvezeték helyett Törökország felé tervezett csővezetéknek végül lesz európai elágazása. Olcsóbb és megbízhatóbb gázszállítás, mint az oroszországi, nincs, és a közeli jövőben nem is lesz – mondta.
Ami a külföldi tényezőket illeti, Putyin falak felépítésével vádolta meg a Nyugatot. Szerinte ennek jele a NATO keleti bővítése és a rakétapajzs létesítése is. Miközben a világ a berlini fal leomlásának évfordulóját ünnepli, folytatódik az elválasztó vonalak kiépítése, ami jelenleg a nemzetközi viszonyok legnagyobb problémáját képezi – tette hozzá.
|
Fotó: Maxim Zmeyev / Reuters |
Bár a BBC tudósítója kérdésében új hidegháborúról és arról beszélt, hogy Oroszország, személy szerint annak elnöke is szerepet játszott ennek kialakulásában, Putyin csak „feszültségként" értékelte a helyzetet. Szerinte Moszkva ezért csak annyiban felelős, hogy egyre keményebben védi a nemzeti érdekeit, és nyugati partnerei – főként az Egyesült Államok – éppen ezzel elégedetlen. Példaként egyebek közt felidézte, hogy Oroszország az 1990-es években leállította, és csak néhány éve újította fel a stratégiai bombázók hosszú távú nemzetközi járőrözését, az USA viszont mindvégig folytatta. „Hát akkor ki provokál kit?" – kérdezett vissza az orosz elnök.
Putyint megkérdezték arról is, nem bánja-e, hogy kegyelmet adott Mihail Hodorkovszkij volt Jukosz-vezérnek, aki először azt mondta, soha többé nem foglalkozik politikával, utána viszont már elnöki ambíciókról beszélt. És melyik országban fog indulni? – kérdezett vissza az orosz elnök, amire az újságírókon végigfutott a nevetés. Azt nem bánja, hogy kegyelmet adott, hiszen Hodorkovszkij a haldokló édesanyjára hivatkozva kérte. „És ez szent dolog. Irónia nélkül mondom" – indokolta a döntést Putyin.
|
Fotó: Maxim Zmeyev / Reuters |
Palotaforradalomtól az orosz elnök nem tart. „Mert „nincsenek palotáink, a Kremlt pedig jól őrzik" – hangzott a viccnek szánt válasza az erre vonatkozó kérdésre, de hozzátette, a biztonság nem ezen alapul, hanem az orosz nép támogatásán. Ilyen támogatást pedig a kül- és a belpolitika is élvez, mert az emberek érzik, hogy a többségük érdekében cselekszik a hatalom – mondta.