Évek óta Nagy-Britannia második legbefolyásosabb asszonyának tartják Theresa May brit belügyminisztert, de a 150 ezer tory párttag még nincs meggyőzve.
Könnyen előfordulhat, hogy hamarosan nők fogják vezetni a nyugati világ három legfontosabb országát. Hillary Clinton, Angela Merkel és Theresa May ráadásul több dologban is hasonlít: mindhárman kemény kezű, vasakaratú politikusok, akiket nem annyira az ideológia, hanem inkább a problémák megoldásának vágya vezérel. Az amerikai elnökjelölt vagy a brit kormányfői poszt várományosa persze nem mehet biztosra, a választások mindig tartogathatnak meglepetéseket. A levélben szavazó konzervatív párttagok döntése majd csak szeptember 9-én derül ki, akkor nevezik meg az új pártvezért és kormányfőt.
Theresa May a Downing Street 10-ben Peter Nicholls / Reuters |
Londonban most azt latolgatják, hogy Theresa May, bár biztosan ott lesz a Konzervatív Párt parlamenti képviselői által a tagság elé terjesztendő két jelölt között, nem feltétlenül tudja majd meggyőzni alkalmasságáról a 150 ezer szavazót. Egyrészt a maga óvatos módján, de mégiscsak az Európai Unióban maradás mellett volt, míg a tagság kilépés párti. Másrészt sokan még mindig nem bocsátották meg neki, hogy 2002-ben nem túl tréfásan Undok Pártnak nevezte a torykat. Azon is sok múlik, ki jut mellette tovább a csütörtöki fordulóból. A két kilépés-párti rivális közül Michael Gove-val évekre visszanyúló, személyeskedéstől sem mentes politikai viszálya van, míg a másik, Andrea Leadsom tábora választási manipulációval vádolja. A minden érintett által kategorikusan cáfolt teória szerint May egyes támogatói szervezetten „átszavazhatnak" Gove-ra, hogy kigolyózzák a belügyminiszterre veszélyesebbnek ítélt vetélytársnőt.