Októbertől újabb szigorításokat vezetett be a görög kormány a sztrájkfenyegetések árnyékában. A lapunk által megkérdezett szakértő szerint a kormány az elvárt reformok harmadát már végrehajtotta, így a nemzetközi hitelezők athéni látogatása után Görögország újra pénzhez juthat.
Megkezdődtek a tárgyalások szerdán a görög vezetés, így Alekszisz Ciprasz kormányfő és Evklídisz Cakalotosz pénzügyminiszter, valamint a nemzetközi hitelezők – Európai Központi Bank, Európai Bizottság, Nemzetközi Valutaalap – között, hogy felülvizsgálják a harmadik mentőcsomagért ígért takarékossági intézkedések végrehajtását. Görögország hamarosan újabb hárommilliárd eurót hívhat le a 86 milliárdos hiteléből. Az összeg része a 23 milliárd euró első hitelrészletének, amelyből tízmilliárdot már elutaltak Athénnak, tízmilliárdot pedig a görög bankrendszer feltőkésítésére szántak.
Ikertornyok. Ciprasz és Cakalotosz Michalis Karagiannis / Reuters |
– A görög kormány végrehajtotta a hitelezők által elvárt reformok egyharmadát – mondta a Népszabadságnak George Pagulatosz görög politikai és gazdasági szakértő. Az Athéni Egyetem professzora szerint a legnagyobb horderejű lépés a nyugdíjrendszer megreformálása volt. A parlament múlt vasárnap fogadta el a nyugdíj- és adórendszert érintő reformokat: 2022-ig 67 évre emelik a nyugdíjkorhatárt, bevezettek egyfajta minimális állami nyugdíjjárulékot, és a korkedvezményes nyugdíjkorhatár szigorítását is elrendelték.