A politikai rendszer működésképtelen, így ismét egyre gyakrabban merül fel, hogy nem érdemes mesterségesen egyben tartani Irakot. Sajtóhírek szerint a bagdadi ENSZ-diplomaták már azon dolgoznak, hogyan tudnák levezényelni az ország békés felosztását.
Az utcán tüntetők tízezrei, a parlament termeiben lázadó képviselők szorongatják az iraki miniszterelnököt, Haider al-Abadit, miközben az ország egyre mélyebb válságba süllyed. A héten a törvényhozásnak és a külföldi nagykövetségeknek is otthont adó „zöld zóna" elé vonuló tömeg több miniszter leváltását, új kormányt követelt. Amikor Abadi épp új minisztereket akart volna beiktatni a parlamentben, ott a képviselők azzal fogadták, hogy vizespalackokat vágtak hozzá és közölték: a testület ülése illegális. Abadinak végül sikerült „átnyomnia" néhány új minisztert egy trükkel, ám az világos: a politikai rendszer működésképtelen.
Tüntető nők a bagdadi kormánynegyed, a Zöld Zóna előtt Ahmed Saad / Reuters |
A válságnak számos oka van. A néhai diktátor, Szaddám Huszein szunnita kormánya elnyomta a síitákat és kurdokat, és ezek az ellentétek azóta is élnek. Az olajár esése válságba sodorta a gazdaságot, az Iszlám Állam keresztülsöpört az országon. Északon megint harcolnak egymással a síita milíciák és a kurdok – emlékeztet a The New York Times (NYT). Az amerikai lap szerint a hivatalos washingtoni politika kitart Irak egysége mellett, ám a bagdadi ENSZ-diplomaták azt tanulmányozzák, hogyan tudnák a nyugati hatalmak levezényelni az ország felosztását.