Németország meggyőzte a franciákat, hogy nem érdemes sürgetni a szakítást, a V4 pedig a személyi konzekvenciák levonását nem erőlteti.
David Cameron búcsúzott a csúcsoktól, az uniós vezetők pedig megkezdték a lassú búcsút a brit EU-tagságtól. Az alighanem utolsó brüsszeli tanácsülésére érkezett brit kormányfő tájékoztatta a másik 27 állam- és kormányfőt a választópolgárok múlt csütörtöki döntéséről, ám egyelőre nem tett hivatalos bejelentést a szigetország kilépési szándékáról. Ez azt jelenti, hogy egyelőre nem kezdődnek tárgyalások az Európai Unió és az Egyesült Királyság között a britek kiválásáról. Cameron türelmet kért a partnereitől, és arra figyelmeztette őket, hogy a kölcsönösen előnyös megállapodás közös érdek.
Több tagállam – például Belgium és Luxemburg – a britek gyors távozását szorgalmazta, míg Németország, amelynek sikerült maga mögé állítania a korábban szintén azonnali szakítást sürgető Franciaországot, a lassabb és körültekintőbb válóper híve. Ugyanakkor az Európai Parlament, amelynek nincs beleszólása az EU-brit tárgyalások menetrendjének a meghatározásába, keddi rendkívüli plenáris ülésén elfogadott állásfoglalásában arra szólította fel Cameront, hogy azonnal, már a keddi EU csúcson tegyen hivatalos bejelentést a Brexitről. A képviselőtestület meghatározó politikai csoportjainak vezetői szinte kivétel nélkül sürgették a helyzet tisztázását, hogy megszűnjön a referendum nyomán előállt bizonytalanság.
A sokáig bohócnak tekintett UKIP-elnök learatta a győzelem babérjait: Farage az ülésteremben Eric Vidal / Reuters |