A pártnak az elmúlt hetekben hozott számos szerencsétlen döntés kéjes örömet okoz a UKIP-pal szemben ellenséges médiának. Ám jottányit sem változtatott a Nigel Farage által vezetett párt híveinek véleményén.
A tipikus brit „visszafogott megállapítás” kategóriájába tartozik, hogy a jelöltállításért felelős David Soutter a napokban beismerte: pártja „fegyelmi problémákkal” küzd.
A politikus a párt walesi konferenciáján beszélt arról, hogy munkaidejének felét nem a legmegfelelőbb jelöltek kiválasztásával, hanem azoknak a „sült bolondoknak” a kigyomlálásával tölti, akiknek nem lenne helyük soraikban. A beszédről készült felvétel persze eljutott a sajtóhoz.
Soutter többek között a párt főtitkárára, Roger Birdre utalt. A 41 éves vezetőt felfüggesztették tisztségéből, mert állítólag szexuális ajánlatot tett egy jelöltnek, Natasha Bolternek. Az ügyben indított vizsgálat nem is a nemi kapcsolatra irányul, hanem arra, miért tupírozta fel a főtitkár a jelölt értékeit.
Az önreklámozásban kimagasló fiatal nőről az eset kapcsán kiderült, nemhogy az Oxfordi Egyetem rangos politológia, filozófia, közgazdaságtan alapszakára, hanem még a város „mezei” főiskolájára sem járt.
A hazugságon kapott nőn kívül Kerry Smith is eltűnt a süllyesztőben. A férfi politikust a UKIP által kiemelt fontosságúnak tekintett essexi választókörzetre szemelték ki. Az ő vesztét is sajtóleleplezés okozta: újságírók kezébe került egy telefonbeszélgetés szövege, amelyben Smith más ízléstelen vicceken túlmenően „buzikként” emlegette a párt meleg tagjait.
Farage a védelmére kelt, de a vezetés néhány tagja „a kemény munka és a közelmúltban elért sikerek aláásását” látta volna a „rasszista és homofób személy” karrierjének támogatásában. Smith azzal indokolta felháborító szóhasználatát: hátfájása miatt magas morfiumtartalmú fájdalomcsillapítót szedett.
Az ugyanerre a választókörzetre kiszemelt Neil Hamilton sem volt szerencsésebb. Az ő bukását egy hírmagazin okozta, dokumentumokkal igazolva: a volt konzervatív államminiszter hamis költségtérítési számlákat nyújtott be. Az ellentmondásos politikus egyszer már megbukott, miután tetemes összegeket fogadott el Mohamed al-Fayedtől, a Harrods áruház akkori tulajdonosától parlamenti kérdések feltételéért.
Ahogy erre a napokban a The Guardian is emlékeztetett, a minden balhé ellenére változatlanul nonstop vigyorgó Farage hasonlóan nehéz napokat élt át az európai parlamenti választás előtt, mégis látványos győzelmet aratott. A közvélemény-kutatók most sem érzékelnek visszaesést, a UKIP stabilan 15 százalékon áll.
A lap ennek egyik lehetséges okát abban látja, hogy a UKIP anyagilag küszködő, a többi párt által elhanyagolt támogatói nem vesznek tudomást „a westminsteri falut” izgalomba ejtő sztorikról.
Az alaposabb magyarázat azonban az lehet: ezen választóknak sok minden elfogadhatatlan a modern Nagy-Britanniában, így az EU-tagság megkérdőjelezhetetlensége is.