Szlovákia a fejlesztési források lehívását tekintve az uniós sereghajtók között tanyázik. Az ellenzék a kormányt, a kormány az önkormányzatokat hibáztatja. A két fő vétkes azonban a bürokrácia és a korrupció.
Kongatják a vészharangot a szlovákiai ellenzéki politikusok, és hozzájuk hasonlóan a médiumok is. – Teljesen indokoltan, ugyanis Szlovákia a 2007–2013 közötti uniós pénzügyi időszakban 11,483 milliárd eurót hívhatott le. Robert Fico kialkudott Brüsszelben további két esztendőt a források felhasználására, ám ennek ellenére a legfrissebb adatok szerint országunk az idén június végéig a megítélt összegnek alig több mint 60 százalékát hívta le. Ezzel a 28 tagország között az utolsók között kullogunk az EU-alapok hasznosításában – nyilatkozta Farkas Iván, a Magyar Közösség Pártjának szakpolitikusa.
Ivan Svejna szerint az aggasztó helyzetért a pozsonyi kabinet felelős, amely sokáig csupán a kormánypárthoz közel álló társaságok projektjeivel törődött, viszont más pályázatok sikerét, főleg a közbeszerzési pályázatok zökkenőmentes lebonyolítását, különböző manipulációkkal, illetve adminisztrációs akadályokkal nehezítette.
– Ráadásul a korrupció alapos gyanúja, valamint több indokolatlanul drága projekt miatt Brüszszel 990 millió eurót nem hajlandó kifizetni – tájékoztatta lapunkat Svejna, a Híd párt alelnöke. Lubomír Vázny, a beruházásokért felelős kormányalelnök néhány hónapja még elfogult politikai támadásnak minősítette az ellenzékiek aggályait, s azt bizonygatta, hogy az év végéig egyetlen eurocentet sem hagynak Brüsszelben a Szlovákiát megillető csomagból. Júliusban viszont az eddiginél rugalmasabb ügyintézésre szólította fel az illetékes minisztériumokat.