A ICRC-nek vasárnap Szaúd-Arábia adott engedélyt a segélyszállításra, Bár a nemzetközi szervezet orvosokat is küldene a sérültek ellátásáért, a harcok mind a jelenleg főként a kikötőváros, Áden körül zajló harcok mind a két missziót veszélyeztetik. Claire Feghali szóvivő szerint Jemenben humanitárius katasztrófa fenyeget, ha a 48 tonnányi egészségügyi felszerelés egy-két napon belül eljut az érintettekhez. Az ICRC ennek érdekében huszonnégy órás tűzszünetre szólított fel
Az iráni támogatást élvező húszik két hete hatoltak be Ádenbe, ahol elfoglalták a korábban már evakuált elnöki rezidenciát is. Előrenyomulásuknak azok a légitámadások sem tudtak véget vetni, amelyek 12 napja hajt végre ellenük a Szaúd-Arábia vezette nemzetközi koalíció.
A húszik a Jement is elérő forradalomsorozat, z arab tavasz alatt megbuktatott és száműzetésbe vonult exelnököt, Ali Abdulah Szálehet szeretnék újra hatalomban látni, a tíz országból álló arab koalíció viszont a jelenleg regnáló Hádit ismeri el legitim államfőnek. A koalíció egységei pénteken fegyvereket és távközlési eszközöket dobtak le helikopterekről az Ádeni-félszigeten harcoló szövetségeseiknek, hétfőn pedig a kikötőváros partjainál megjelent egy idegen hadihajó, amely tüzet nyitott a húszik városban kialakított állásaira.
Az utcáról utcára zajló harcok miatt Ádenben napok óta nincs víz és áram.
Hogyan boldoguljunk ezek nélkül? – idéz a Guardian egy városbeli nőt.
Szaúd al-Fejszál herceg, rijádi külügyminisztere szerint az offenzívát addig folytatják, amíg nem sikerül helyreállítani Hádi hatalmát. Az elnököt szaúdi különleges erők menekítették ki Ádenből.
|
Húszi harcosok egy szaúdi beavatkozás elleni tüntetésen Szanaában Khaled Abdullah / Reuters |
A konfliktus tavaly ősszel kezdődött, a húszik szeptemberben vették be a jemeni fővárost, Szanaát, Hádi ekkor menekült Ádenbe, Jemen második legnagyobb városába. Az ENSZ szerint a harcokban eddig körülbelül ötszáz ember életét vesztette, rengetegen megsebesültek.
„A harcok azonnali beszüntetésére lenne szükség, hogy az ádeni családoknak élelmiszert, vizet és orvosi segítséget lehessen eljuttatni" - mondta Robert Mardini ICRC-elnök, hozzátéve, minél előbb lehetővé kell tenni a mentőalakulatoknak, hogy belépjenek az országba, különben az áldozatok száma még az eddiginél is magasabb lesz.