Négy nő, két tandem bicikli, 400 nap, 15 ezer km és 30 ország – ez a mérlege annak a túrának, amely során négy holland fiatal Indonéziától Hollandiáig teker, hogy felívja a figyelmet a nők jogaira. A vállalkozó szellemű frissdiplomások budapesti megállójukon meséltek élményeikről.
„Előfordult, hogy zaklattak a kerékpárjainkon. A közelmúltig tilos volt nőknek biciklire ülni Iránban, és a konzervatívabb emberek nem szívesen láttak minket kerékpározni. Pedig fejpántból fejkendőt rögtönöztünk, és a hőség ellenére tetőtől talpig elfedtük a testünket. Mégis volt, hogy nem illendő helyen akartak hozzánk nyúlni, mert úgy érezték, megtehetik” – meséli a Népszabadságnak Lidewij Ponjee, a Ride for women's rights (R4WR – Bringázz a nők jogaiért) alapítvány egyik tagja, aki társaival együtt – Sophie van Hoof, Monique van der Veeken és Carlijn Bettink – Jakartától Amszterdamig teker, közben pedig minél többet igyekszik megtudni a nők jogairól az útba ejtett országokban. Az incidensek ellenére a fiatalok életre szóló élményként emlegetik az Iránban töltött napokat, amelyek igen tanulságosak voltak.
„Közkeletű feltételezés, hogy a fejkendő viselése sérti a nők jogait. Sok iráni nővel beszéltünk, és legnagyobb meglepetésünkre azt mondták, a fejkendő valójában nem is zavarja őket. Sokan divatos kiegészítőként tekintenek rá. A valódi probléma mélyebben gyökerezik. Az ottani nők szerint a patriarchális rendszerrel van a gond”
– magyarázza a csapat budapesti megállója alkalmával a 24 éves egykori irodalom szakos hallgató, Ponjee, majd rámutat az előtte heverő csésze kávéra: „Minden reggel forró feketekávéval indítjuk a napot, hogy bírjuk a távokat!”