Kormányfők, vigyázat: ezentúl nem lehet büntetlenül ócsárolni az Európai Bizottságot, mert Jean-Claude Juncker, ha kell, visszaszól. A bizottsági elnök az újságíróktól viszont több bírálatot vár. Az uniós kommunikáció új korszaka kezdődik.
„Félek, hogy csalódást okozok önöknek. Ezért kérem, hogy kellő kritikával írjanak rólam, mert az önkritikára teljesen képtelen vagyok. Arra van tehát szükségem, hogy mások bíráljanak.” Ritkán hallani ilyet ismert személyiségtől, pláne politikustól. Mégis ezzel a kijelentéssel lepte meg Jean-Claude Juncker, az új Európai Bizottság elnöke a tudósítókat, amikor a bizottság szokásos heti ülése után kiállt eléjük. (Már ez is szokatlan, hiszen a brüsszeli újságírókat az EU-biztosok szóvivői vagy néha maguk a biztosok tájékoztatják, nem pedig a bizottsági elnök.) A fanyarú humorát rendszeresen bevető Juncker közölte, hogy a bizottságról szóló első sajtójelentéseket túlzottan kedvezőnek találja, és ez aggasztja őt.
Jean-Claude Juncker heti sajtótájékoztatóján Lieven Creemers / Európai Bizottság |
Máris rácáfolt a luxemburgi politikus azokra, akik szürkének és unalmasnak titulálták. A finom önirónia mellett szigorból is bemutatót tartott: ha az uniós kormányfők ezentúl rátámadnak az Európai Bizottságra, nem számíthatnak arra, hogy a válasz csak egy diplomatikus no comment lesz. Juncker ráadásul két nagy tagállam, Olaszország és Nagy-Britannia vezetőjének vágott vissza. „Határozott szándékom válaszolni a bizottságot érő minden igazságtalan bírálatra, bárkitől is jöjjön. Én nem szoktam miniszterelnökök előtt remegni” – hangsúlyozta Jean-Claude Juncker, aki maga is tizenkilenc éven át volt kormányfő.