galéria megtekintése

Él, de veszélyben a tűzszünet

0 komment

NOL

Csak helyenként voltak lövöldözések Kelet-Ukrajnában azóta, hogy vasárnap nulla órától életbe lépett a minszki négyes csúcstalálkozón egyeztetett tűzszünet. A helyzet azonban továbbra is feszült, és – főleg Debalceve környékén – bármikor kiújulhatnak a harcok.

Feltétel nélkül be kell tartani a kelet-ukrajnai tűzszüneti megállapodásban foglaltakat, minden teendőt szabályoz a dokumentum – mondta az orosz elnöki szóvivő. Dmitrij Peszkov arra reagált a Reuters hírügynökségnek, hogy vasárnap nulla órakor életbe lépett ugyan a fegyvernyugvási megállapodás, ám az elmúlt hetek legsúlyosabb harcainak helyszínén, Debalceve városnál még voltak összecsapások.

Vuhlehirszkben is hatalmas pusztítás volt
Vuhlehirszkben is hatalmas pusztítás volt
Baz Ratner / Reuters

A fontos regionális vasúti csomópontnak számító település környékén kialakult helyzetet kezdettől fogva a tűzszüneti alku leggyengébb pontjának tartották. Az utólagos beszámolók szerint a szerdán megkezdett, de csak csütörtök délelőtt befejeződött, minszki francia-német-orosz-ukrán csúcstalálkozó 16 órájának felét éppen ennek megvitatása vitte el. A szakadárok ugyanis állítják, hogy bekerítették az ott állomásozó több ezer kormánykatonát, Kijevben viszont ezt tagadják, és debalcevei „katlan" helyett ők csak „hadszínteret" emlegetnek.

 

Így fogalmazott Petro Porosenko államfő is, amikor szombat éjfélkor a fegyveres erők főparancsnokaként, katonai egyenruhában elmondott tévébeszédben jelentette be, hogy a harcok leállítására adott utasítást a kormánycsapatoknak. Az államfő, aki előzőleg a tűzszüneti kudarc esetére ismét kilátásba helyezte az országos hadiállapot bevezetését, arra figyelmeztetett, hogy a debalcevei helyzet veszélyezteti a békefolyamatot.

Az ukrán kormányerők egyik egysége Debalcevénél. A szeparatisták szerint a városra „nem vonatkozik” a tűzszünet
Az ukrán kormányerők egyik egysége Debalcevénél. A szeparatisták szerint a városra „nem vonatkozik” a tűzszünet
Gleb Garanich / Reuters

A tűzszüneti megállapodás elfogadása óta ugyanis súlyosbodtak a harcok a városnál. A lázadók feltehetőleg még a fegyvernyugvás életbe lépéséig az ellenőrzésük alá akarták vonni a térséget. Jevhen Perebijnisz, a kijevi külügyi minisztérium szóvivője például azt mondta, hogy a minszki egyeztetéseken az ukrán fél kész lett volna a harcok azonnali leállítására, ám az oroszok csak vasárnap kezdődő tűzszünetet javasoltak. Szerinte nyilvánvalóan azért, hogy még az utolsó napokban is módosítsanak a frontvonalon, és bezárják a debalcevei gyűrűt.

Jen Psaki, az amerikai külügyminisztérium szóvivője fényképfelvételekkel bizonygatta, hogy az orosz hadsereg komoly tüzérségi eszközöket, rakétákat telepített Debalceve környékére, Geoffrey Pyatt kijevi amerikai nagykövet pedig a Twitteren tett közzé néhány, szerinte ugyancsak ezt igazoló műholdfelvételt.

Porosenko is csak hadszínteret emleget
Porosenko is csak hadszínteret emleget
Valentyn Ogirenko / Reuters

A felkelők vasárnap nem engedték be az EBESZ ukrajnai megfigyelőit Debalcevébe, mondván, nem vonatkozik a tűzszünet a városra, amit a saját területüknek tekintenek. Így nyilatkozott a donyecki lázadók első számú vezetője, a minszki megállapodás egyik aláírója, Alekszandr Zaharcsenko is. Ő azt is hangoztatta, hogy az eddigi tűzpárbajokat nem ők kezdeményezték, hanem a bekerített kormánycsapatok támadásaira válaszoltak.

Vasárnap napközben amúgy csak lokálisnak minősített tűzszünetsértésről számoltak be Kijevben. A lázadók vezetői is kiadták ugyanis fegyvereseiknek a parancsot a harcok leállítására. A helyszíni, főként az internetes közösségi oldalakon megjelent beszámolókból az derült ki, hogy valóban elhallgattak a fegyverek, és vasárnap estig „összességében" érvényesült a tűzszünet. Pedig a Reuters jelentése szerint az éjfél előtti órákban Donyecket néhány másodpercenként rázta meg a tüzérségi tűz és a rakéták döreje. Komoly összecsapások voltak Mariupol térségében is, ahol – mint a kormányerők egyik önkéntes zászlóalja az Azov közölte – a tüzérségi tűz gyakorlatilag a földdel tett egyenlővé egy falut, Sirokinót.

A harcok nyomai a szeparatista megye, Donyeck hasonnevű központi városában. Törékeny a tűzszünet is
A harcok nyomai a szeparatista megye, Donyeck hasonnevű központi városában. Törékeny a tűzszünet is
Baz Ratner / Reuters

A tűzszünet életbe lépését aktív telefondiplomácia előzte meg, és az ígéretek szerint folyamatos is marad a kapcsolat az érintett politikusok között. Porosenko a minszki közvetítőkkel, Angela Merkel német kancellárral és Francois Hollande francia államfővel, valamint Barack Obama amerikai elnökkel is tárgyalt. Obama szintén beszélt Merkellel, aki – Hollande-hoz hasonlóan – Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is egyeztetett, John Kerry amerikai külügyminiszter pedig orosz kollégáját, Szergej Lavrovot hívta fel.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.