Így fogalmazott Petro Porosenko államfő is, amikor szombat éjfélkor a fegyveres erők főparancsnokaként, katonai egyenruhában elmondott tévébeszédben jelentette be, hogy a harcok leállítására adott utasítást a kormánycsapatoknak. Az államfő, aki előzőleg a tűzszüneti kudarc esetére ismét kilátásba helyezte az országos hadiállapot bevezetését, arra figyelmeztetett, hogy a debalcevei helyzet veszélyezteti a békefolyamatot.
|
Az ukrán kormányerők egyik egysége Debalcevénél. A szeparatisták szerint a városra „nem vonatkozik” a tűzszünet Gleb Garanich / Reuters |
A tűzszüneti megállapodás elfogadása óta ugyanis súlyosbodtak a harcok a városnál. A lázadók feltehetőleg még a fegyvernyugvás életbe lépéséig az ellenőrzésük alá akarták vonni a térséget. Jevhen Perebijnisz, a kijevi külügyi minisztérium szóvivője például azt mondta, hogy a minszki egyeztetéseken az ukrán fél kész lett volna a harcok azonnali leállítására, ám az oroszok csak vasárnap kezdődő tűzszünetet javasoltak. Szerinte nyilvánvalóan azért, hogy még az utolsó napokban is módosítsanak a frontvonalon, és bezárják a debalcevei gyűrűt.
Jen Psaki, az amerikai külügyminisztérium szóvivője fényképfelvételekkel bizonygatta, hogy az orosz hadsereg komoly tüzérségi eszközöket, rakétákat telepített Debalceve környékére, Geoffrey Pyatt kijevi amerikai nagykövet pedig a Twitteren tett közzé néhány, szerinte ugyancsak ezt igazoló műholdfelvételt.
|
Porosenko is csak hadszínteret emleget Valentyn Ogirenko / Reuters |
A felkelők vasárnap nem engedték be az EBESZ ukrajnai megfigyelőit Debalcevébe, mondván, nem vonatkozik a tűzszünet a városra, amit a saját területüknek tekintenek. Így nyilatkozott a donyecki lázadók első számú vezetője, a minszki megállapodás egyik aláírója, Alekszandr Zaharcsenko is. Ő azt is hangoztatta, hogy az eddigi tűzpárbajokat nem ők kezdeményezték, hanem a bekerített kormánycsapatok támadásaira válaszoltak.
Vasárnap napközben amúgy csak lokálisnak minősített tűzszünetsértésről számoltak be Kijevben. A lázadók vezetői is kiadták ugyanis fegyvereseiknek a parancsot a harcok leállítására. A helyszíni, főként az internetes közösségi oldalakon megjelent beszámolókból az derült ki, hogy valóban elhallgattak a fegyverek, és vasárnap estig „összességében" érvényesült a tűzszünet. Pedig a Reuters jelentése szerint az éjfél előtti órákban Donyecket néhány másodpercenként rázta meg a tüzérségi tűz és a rakéták döreje. Komoly összecsapások voltak Mariupol térségében is, ahol – mint a kormányerők egyik önkéntes zászlóalja az Azov közölte – a tüzérségi tűz gyakorlatilag a földdel tett egyenlővé egy falut, Sirokinót.
|
A harcok nyomai a szeparatista megye, Donyeck hasonnevű központi városában. Törékeny a tűzszünet is Baz Ratner / Reuters |
A tűzszünet életbe lépését aktív telefondiplomácia előzte meg, és az ígéretek szerint folyamatos is marad a kapcsolat az érintett politikusok között. Porosenko a minszki közvetítőkkel, Angela Merkel német kancellárral és Francois Hollande francia államfővel, valamint Barack Obama amerikai elnökkel is tárgyalt. Obama szintén beszélt Merkellel, aki – Hollande-hoz hasonlóan – Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is egyeztetett, John Kerry amerikai külügyminiszter pedig orosz kollégáját, Szergej Lavrovot hívta fel.