Négy napig volt az észak-ír rendőrség „vendége” Gerry Adams, a Sinn Fein 65 éves frontembere. Az eset alaposan felbolygatta a kedélyeket az Egyesült Királysághoz tartozó tartományban. Adamset kilencvennégy órán át tartották őrizetbe, állítólag volt, hogy napi tizenhét órán keresztül faggatták.
Adams békülékeny hangot ütött meg, de a Sinn Féin fenyegetőzik Paul Hackett / Reuters |
A nő sorsáról sokáig semmit sem lehetett tudni, csak valószínűsítették, hogy ő is az 1969-1999 közti zavargásokban eltűnt, meggyilkolt és titokban elföldelt 3500 áldozat egyike. A brit hatóságok által évtizedeken át terrorszervezetként kezelt IRA csak 1999-ben ismerte be – nyolc másik áldozata mellett - McConville meggyilkolását. Az asszonyt a „republikánus harcosok" azzal gyanúsították, hogy jelentett az északír rendőrségnek, de arra, hogy besúgó lett volna, eddig nem került elő semmilyen bizonyíték. Egyetlen vétke az volt, hogy segített egy megsebesült brit katonának. McConville földi maradványai csak 2003-ban kerültek elő az írországi Shelling Hill partszakaszon. Az ír rendőrség megállapítása szerint a nőt nem sokkal az emberrablás után térdre kényszerítették és hátulról egyetlen pisztolylövéssel végeztek vele.
Adams váratlan őrizetbe vétele új információk felbukkanásán alapult. A korábban brit, jelenleg írországi parlamenti képviselő soha nem tagadta az IRA-val való kapcsolatát, de következetesen visszautasította, hogy köze lett volna McConville kivégzéséhez.