Babisnál a CT oknyomozó riportsorozata verte ki a biztosítékot, amelyben a politikusnak – az ország második leggazdagabb emberének – páratlan hatalmát mutatták be, amelyet állítólag a törvényesség határát súroló, olykor azt is túllépő eszközökkel épített ki.
Rávilágítottak, hogy Babis továbbra is tulajdonosa az immár huszonnyolcezer alkalmazottat foglalkoztató, Magyarországon is üzleti érdekeltséggel rendelkező, Szlovákiában és Németországban pedig tovább terjeszkedő Agrofert Holdingnak, amelynek két éve az adózás utáni bevétele 136 milliárd koronát tett ki.
Nagyot kaszált Babis a médiapiacon is, amikor tavaly a Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft társaságtól megvette a Mladá frontadnes és a Lidové noviny napilapokat, internetes portáljaikat, továbbá a Metro újságot és az Ocko tévétársaságot. A riporterek megszólaltatták Václav Klaus exelnököt, aki azt hangoztatta, hogy a milliárdos politikai szerepvállalásával „szörnyűséges fejezet kezdődött, amely a jogállam alapjait kezdheti ki”.
|
Az elnök óriásképernyőn a prágai várban Petr Josek / Reuters |
Az Agrofert vezetői rosszindulatú hazugságokkal vádolták meg a riportereket, és azonnali menesztésüket követelték, de a médiatanács erre nem talált okot. – Babis képtelen belenyugodni abba, hogy nem basáskodhat valamennyi cseh médiumban – magyarázta Jirí Pehe cseh politológus. Közvetve beleszólt a vitába Bohuslav Sobotka kormányfő is, aki a cseh szocdemek (CSD) márciusi kongresszusán koalíciós partneréről kifejtette:
– Akkora hatalom összpontosul a kezében, amelyre a rendszerváltás óta Csehországban nem volt példa. Miniszterként, nagyvállalkozóként és egy nagy médiabirodalom főnökeként állandó érdekütközést kockáztat. Bennünket azonban nem tud lekenyerezni, a szocdemek sosem süllyednek vállalkozói érdekcsoportok valamiféle divíziójává. Maradunk továbbra is a demokrácia és a szólásszabadság bevehetetlen bástyája – hangsúlyozta Sobotka.
A kormányfő nem hagyta szó nélkül Milos Zeman elmeszüleményét sem. – A közmédia a reklámidő korlátozása miatt a költségvetése csaknem nyolcvan százalékát az üzemben tartási díjból fedezi. Éppen ezek a pénzek szavatolják a függetlenségét és a szólásszabadságot. Ha ezt a tételt megnyirbálnák, akkor valóban különböző politikai és gazdasági érdekcsoportok hálóznák be a köztévét és -rádiót is – szögezte le.
Zeman nem megy a díszszemlére
Milos Zeman cseh elnök május elején Moszkvába utazik a második világháború befejezésének 70. évfordulójáról megemlékező ünnepségre, de a katonai díszszemlén nem vesz részt. „A díszszemle idején a cseh elnök Fico szlovák kormányfővel tárgyal” – közölte az elnöki szóvivő. Zeman moszkvai útját élesen ellenzi a cseh jobboldal, és a hárompárti kormánykoalíció is megosztott ez ügyben. (MTI)