Még mielőtt a szavazócédulák ma megérkeznének a Labour hatszáztízezerre dagadt tagságának postaládájába, két volt miniszterelnök, Gordon Brown és Tony Blair is felemelte szavát a túl radikálisnak ítélt jelölttel szemben.
Ahogy egy éve, a Skócia függetlenségéről szóló népszavazás előtt, úgy most a Labour új vezetője megválasztásának küszöbén is fordulatot idézhetnek elő Gordon Brown józanságra intő szavai. Az exkormányfő vasárnap a londoni Southbank Centre-ben tartott beszédében felszólította a párt szavazásra jogosult, immár több mint hatszázezer tagját, hogy ne voksoljon olyan jelöltre, akinek nincs esélye a 2020-as választás megnyerésére. „Nem számít az elvek feladásának, ha egy párt meg akarja ragadni a hatalmat!” – jelentette ki a ritkán megszólaló politikus, arra is figyelmeztetve, hogy a párt csak kormányt alakítva tud segíteni a társadalom legszegényebb és legsérülékenyebb tagjain.
Brown érzékeltette, hogy a népszerűségi listákat vezető Jeremy Corbyn által képviselt, a nyolcvanas évek keményvonalas céljaira emlékeztető program nem lesz képes megakadályozni egy újabb konzervatív győzelmet. Az elmúlt napokban az 1997 és 2010 között a brit középosztály támogatását is élvező „Új Labour” több sztárja, élükön Tony Blair is hallatta hangját. A párt legsikeresebb, sorozatban három választást nyert vezetője kihalással fenyegetett Corbyn megválasztása esetén.
A választásra jogosultak hétfőn kapják meg szavazócédulájukat. Bárki jogosult a postán vagy a világhálón keresztül véleményt nyilvánítani, aki a múlt hét közepéig közvetlenül vagy a szakszervezeteken keresztül csatlakozott a Munkáspárthoz. Nemhogy a közvélemény és a politikai kommentátorok, de maga a munkáspárti vezetés is meghökkenve fogadta, hogy a befutóban száznegyvenezren, a kampány kezdete óta pedig négyszázezren léptek be a Labourbe.