„Görögországnak olyan megállapodásra van szüksége, amely megmutatja, hogy van fény az alagút végén” – ezt már Alekszisz Ciprasz miniszterelnök mondta szerdán az Európai Parlamentben. Visszavett a harcias hangnemből, már csak azért is, mert aznap Athén hivatalosan is hároméves hitelcsomagot igényelt (a korábbi EU–IMF-mentőprogram lejárt). Cserébe reformokat ígért, például a görög adó- és nyugdíjrendszerben: ezek részleteit kell csütörtökig benyújtania.
– A világon egyetlen ember tudja, hogy van-e esély vasárnapig egyezségre jutni: Ciprasz. Éppen ezért képtelenség bármit is megjósolni – mondta lapunknak Jorgosz Cogopulosz politikai elemző.
Az EU mindenesetre igyekszik megpuhítani az athéni vezetést. „Részletesen kidolgozott forgatókönyvünk van a Grexitre” – mondta Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök, jelezve, hogy egyáltalán nem zárják már ki Görögország távozását az euróövezetből.
Hideg zuhanyként hatott az a kijelentése is, hogy az adósságelengedésről az ősszel tárgyalhatnak majd, előbb azonban kérik a reformterveket. Angela Merkel német kancellár is kerek perec elutasította Athén fő kérését, az adósságleírást. Most már veszélyben vannak a görög polgárok mindennapjai is.
Uniós vezetők hangsúlyozzák, hogy az Európai Központi Bank vasárnapig annyi sürgősségi támogatást ad, amennyi a görögországi pénzintézeteket a felszínen tartja. Értsd: ha a vasárnapi csúcstalálkozón sincs megállapodás, a bankrendszer óhatatlanul összeomlik, és ez beláthatatlan következményekkel járhat.
– Azzal, hogy az utolsó pillanatig kivár, Ciprasz veszélyes játékot játszik – vélte Jorgosz Cogopulosz. Ennek a játéknak ráadásul nincs szerencsés végkimenetele. Ha Görögország az eurózónában marad, nagyon kemény feltételek várnak rá; ha viszont kilép, az kész katasztrófa.
– Így aztán Ciprasz stratégiája sikertelen. De, ha akarja, a legrosszabbat még mindig el lehet kerülni – tette hozzá a politikai elemző. A helyzet komolyságát érzékelteti az EU azzal is, hogy vasárnapra már nem csak a 19 euróövezeti tagállam, hanem mind a 28 tagország kormányfőit Brüsszelbe hívta.
Azt sulykolják, hogy az unió történetének legkritikusabb pillanatához érkezett. Kérdés, hogy ezt Athénban is így gondolják-e. Ahogy Dalia Grybauskaite litván elnök megjegyezte, „a görög kormány mindannyiszor azt mondja: manana” (spanyolul „holnap”, illetve „majd”).
Spanyol kormányfő: máshogy szól a dal
Máshogy szól a dal, és ez pozitív, a szöveget meglátjuk holnap – így reagált a spanyol miniszterelnök madridi sajtótájékoztatóján arra a beszédre, amelyet Alekszisz Ciprasz görög kormányfő mondott szerdán az Európai Parlamentben. Mariano Rajoy szerint a görög kormány hangvétele most különbözik a korábbiaktól, és elégedettségét fejezte ki amiatt, hogy Ciprasz „tett egy lépést előre”, reformokat tervez az adók és a nyugdíjak terén. Mint Rajoy mondta, Görögország nagyon sok időt elvesztegetett eddig, ez az utolsó esélye. Hozzátette, hogy a görög helyzet „szerencsére” nem érintette komolyan Spanyolországot, de más lenne a helyzet, ha Görögország távozna az euróövezetből. (MTI)