Újra azzal riogatnak, hogy Görögország kilép az euróövezetből, miután előrehozott választást írtak ki január végére. A győzelemre esélyes radikális baloldali párt felmondhatja az EU/IMF-megállapodást, ám európai politikusok máris küldik a figyelmeztetéseket.
– A politikai újév választásokkal kezdődik Görögországban. A reformokat az új kormánynak is folytatnia kell, a görögök még nem találtak ki a sűrű erdőből – írta a Twitteren Alexander Stubb finn miniszterelnök, mihelyst bekövetkezett az, amitől Európa-szerte féltek: fel kell oszlatni az athéni parlamentet. A kormány azért bukik, mert a törvényhozásban a harmadik, december 29-i fordulóban sem sikerült elnököt választani. A 155 mandátummal bíró koalíció csak 168 szavazatot tudott összegereblyézni, miközben jelöltje, Sztavrosz Dimasz volt EU-biztos kinevezéséhez legalább 180 voksra lett volna szükség.
A Sziriza diadalittas elnöke Alkis Konstantinidis / Reuters |
Azért figyelik európai vezetők lélegzet-visszafojtva a görögországi eseményeket, mert az egész eurózóna hatékonyságának tesztje az, ami ott történik. Két mentőcsomagban sosem látott összeget, 240 milliárd eurót öltek az államcsőd elkerülésébe, most viszont egy olyan radikális baloldali párt, a Sziriza kerülhet hatalomra, amely lefújná az EU–IMF-páros által megkövetelt reformokat és megszorításokat. – Bármilyen új kormánynak tiszteletben kell tartania az elődök szerződéses megállapodásait – figyelmeztetett egyértelműen Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter.