Úgy hírlik, Boszniában válogatják ki a toborzók azokat, akik nemcsak kalandvágyból, hanem vallási fanatikusokként akarnak részt venni az IS harcában. A bosnyák bíróság a múlt hónapban hét évre ítélte Husein Bilal Bosnicot, a szalafista mozgalom helyi vezetőjét, amiért egyebek között terroristákat toborzott az IS-nek.
Boszniából tehát még van visszaút. Végérvényesen megpecsételődik azonban azoknak a sorsa, akik túljutnak az első rostán. Már Boszniában eldől ugyanis, hogy katona vagy öngyilkos merénylő lesz-e belőlük, esetleg speciális szaktudásuk miatt különleges feladatokat kapnak. Nagy számban van szüksége az IS-nek informatikusokra, orvosokra, de az illegális olajszállítmányok elleni célzott orosz bombázások kezdete óta sofőrből is kevesebb van a kelleténél.
Eddig a hatóságok – legalábbis a magyarok – nem kommentálták vagy ellenőrizetlen sajtóhíreszteléseknek minősítették a boszniai szelekciós bázisokról szóló tudósításokat. Azonban lapunk úgy értesült, hogy a parlament nemzetbiztonsági bizottságának legutóbbi ülésein már a magyar titkosszolgálatok és a terrorelhárítás is megerősítette: léteznek a boszniai kiképzőtáborok. Ennek ellenére úgy vélik, hogy nem nőtt lényegesen Magyarország terrorfenyegetettsége.
Pedig a boszniai rendőrök és katonák állítólag kerülik a konfliktust a veszélyes fegyveresekkel, így egyes városokban és falvakban az iszlamisták lényegében háborítatlanul működhetnek. Már önmagában ez a szóbeszéd is adhatna okot aggodalomra, s akkor még nem említettük, hogy a Boszniába tartó radikális nyugat-európai fiatalok zömmel Magyarországon keresztül utaznak délkeletre. Nem véletlen, hogy a rendőrség, a terrorelhárítás és a titkosszolgálatok is megkülönböztetett figyelemmel vizsgálják az M6-os és az M5-ös autópálya forgalmát.
|
Husein Bosnic a letartóztatása után sarajevotimes.com |
Hazánk azonban az illetékesek szerint továbbra sem célterület az IS számára. Úgy tartják, hogy egy nálunk végrehajtott támadás „reklámértéke" nem akkora, hogy megérje a befektetést. Ráadásul Boszniában még „kedvelnek is minket", amiért a délszláv háborúk idején inkább mellettük, mint az ősellenségüknek tartott szerbek mellett tettük le a voksot. Más kérdés, hogy az IS „ölj, ahol vagy, azzal, amid van" (késsel, autóval, házi készítésű bombával) doktrínája kiszámíthatatlanná teszi a helyzetet. Információink szerint a boszniai helyzet és a párizsi merénylet magyarországi vonatkozásai is újra szerepelnek a nemzetbiztonsági bizottság mai ülésének napirendjén.