Chilcot szerint, aki a brit parlamenttől nem messze személyesen mutatta be munkáját, az invázió következményeit is alábecsülték. A „Szaddám utáni" Irakkal kapcsolatos tervek kidolgozatlanok és elégtelenek voltak, a háborúval kapcsolatos döntések pedig hibás hírszerzési információkon alapultak.
|
Peter Brierley, Matthew Jury, Roger Bacon, Roger Keys, Rose Gentle és Sarah O'Connor, az iraki háborúban elhunyt brit katonák hozzátartozói hallgatják a jelentést Jeff Mitchell / Reuters |
A háború utáni adminisztrációt az ENSZ-nek kellett volna felügyelnie, de ezt az Egyesült Államok nem helyeselte. A brit politika azon a téves meggyőződésen alapult, hogy az USA majd úgyis a helyzet magaslatán áll majd. A brit kormány számára viszont az iraki belső feszültség és az al-Kaida jelentette veszély ismert volt. Az intervenció "katasztrofális következményei mind a mai napig kihatnak" – állítja a jelentés. Mindennek a jövőre vonatkozó tanulsága az, hogy "bármilyen intervenciót a lehető legalaposabban elő kell készíteni és megvitatni, amikor pedig megszületik a döntés, teljes mértékben végre kell hajtani. Irakkal kapcsolatban ez nem történt meg".
|
George W. Bush és Tony Blair 2005-ben Brüsszelben Kevin Lamarque / Reuters |
A jelentés bemutatásának helyszíne előtt több százan tüntettek a Stop the War, azaz Állítsátok meg a háborút elnevezésű mozgalom szervezésében. Sokan a háborút elindító Blair álarcát viselték és többek között "Blair hazudott, sokezren meghaltak" felkiáltással bélyegezték meg még a jelentés ismerete nélkül, előre az akkori munkáspárti kormányfőt. A háború 179 brit katona és becslések szerint százhatvanezer iraki polgári személy életét követelte, és egymillió ember vesztette el otthonát.
|
Az iraki háborúban meghalt brit katonák hozzátartozói tüntettek Lonmdonban Paul Hackett / Reuters |
|
Blair egyik 'szerelmeslevele' Bushnak Jeff Mitchell / Reuters |
Chilco sem kímélte Blairt, aki a jelentés szerint már Irak megtámadása előtt nyolc hónappal megígérte George W. Bush akkori amerikai elnöknek, hogy akármi is történjen, mellette áll majd.
Fontos körülmény, hogy a brit legfőbb ügyész törvényesnek minősítette az iraki beavatkozást, és a jelentés nem állítja, hogy Blair szándékosan hazudott volna.
A volt kormányfő néhány órával később reagált a jelentésre. Teljes felelősséget vállalt az iraki háború elindításáért. Mint közölte, „senki nem tudja elképzelni, mennyire sajnálja" a történteket és miniszterelnöksége legsúlyosabb döntését.
|
Blair-mszkos tüntető Peter Nicholls / Reuters |
Két dologgal nem értett egyet. Az egyik, hogy Szaddám elmozdítása vezetett volna az Iszlám Állam megerősödéséhez. Az iraki zsarnok nélkül a világ szerinte jobb hely. Nem fogadja el azt sem, hogy az elesett katonák feleslegesen áldozták volna fel az életüket.