„Szerintem a republikánusok többsége belátja, hogy felelősségteljesen kell kormányoznunk” – mondta a The Washington Postnak John McCain arizonai szenátor. – Meg kell mutatnunk, hogy gyakorlatias párt vagyunk, és szerintem ennek hatása lesz arra is, hogy 2016-ban sikerül-e republikánus elnököt választani” – tette hozzá. Az eskütételekkel és a beiktatásokkal teli első nap után a republikánusok azonnal a legnagyobb témákat veszik majd elő. Terítékre kerül Obama egészségbiztosítási törvénye, a veteránok ügye, a belbiztonsági minisztérium finanszírozása és az energiapolitika is.
Mitch McConnell, a szenátus új, republikánus vezetője azt mondta, vissza akar térni ahhoz a hagyományhoz, hogy a szenátus széles körű vitát folytasson a legfontosabb kérdésekről mindkét párt bevonásával. Az első ilyen az Egyesült Államok energiapolitikájáról szól majd: ezt azzal indítanák el, hogy a szenátus jóváhagyja a Keystone XL olajvezeték megépítését, amely Kanadából szállítana olajat a Mexikói-öbölbe. A republikánusok szerint a vezeték munkahelyeket teremtene, ám Obama vonakodik: a Fehér Ház szerint alaposan meg kell vizsgálni a környezetvédelmi kockázatokat.
Ráadásul a vezeték nem is teremtene sok állandó munkahelyet – állítják ugyancsak az elnök környezetében. Eközben Obama és csapata sem akarja, hogy csak a republikánusok legyenek reflektorfényben. Az elnök már szerdán országjárásra indul: ennek során a január 20-i évértékelő beszéde egyes elemeit fogja ismertetni. A The New York Times szerint ezek között lesznek törvényjavaslatok és elnöki rendeletek is egyebek közt a felsőoktatás, a lakhatás és a munkanélküliség témájában.
|
Obama a balján McConnellel júliusban. Most már a közbeszéd dominálása a tét Larry Downing / Reuters |
A Fehér Ház közleménye szerint az elnök olyan konkrét lépéseket akar tenni, amelyek segítenek abban, hogy a középosztály és a szegények is részesüljenek a gazdasági fellendülésből. Az amerikai gazdaság a számok alapján ugyanis jól teljesít. Mint a Post emlékeztet: a GDP tavaly, a harmadik negyedévben öt százalékkal nőtt, a tőzsdeindexek felfelé ívelnek, a munkanélküliség pedig a válság előtti szintre esett vissza. Ám a fellendülésből épp a rászorulók nem éreznek sokat, ami hozzájárult a demokraták novemberi vereségéhez is.
Az elnökök egyébként a beszéd után szoktak körutazást tenni, nem előtte, legalábbis Bill Clinton óta. Obama azonban nem szeretné hagyni, hogy január végéig a republikánusok dominálják a közbeszédet. Feltehetően a decemberi népszerűségi hullámot is meg akarja lovagolni. Akkor elnöki rendelettel leállította illegális bevándorlók millióinak kitoloncolását, széles körű klímavédelmi megállapodást kötött Kínával, és helyreállította a diplomáciai kapcsolatokat Kubával. Politikai elemzők szerint mindez azt mutatja, hogy az elnök a félidős választásokkal együtt járó politikai nyomás elmúltával magához ragadja a kezdeményezést.