galéria megtekintése

Az Orbán-ösvény ellen menetelnek a demokraták

8 komment


Miklós Gábor

A hét végén újabb tüntetések lesznek Lengyelországban a demokrácia védelmében. Ezeket a Mateusz Kijowski által fémjelzett társadalmi mozgalom a Demokráciavédelmi Bizottság szervezi. Eközben az Európai Bizottság elítélő értékelést készül közzétenni a Jog és Igazságosság párt (PiS) irányította lengyel kormány lépéseiről. Lapunknak nyilatkozott Jan Hartman krakkói filozófiaprofesszor, a lengyel társadalom és politikai helyzet elemzője.

Jan Hartman úgy látja, csökken az egyház szerepe Lengyelországban
Jan Hartman úgy látja, csökken az egyház szerepe Lengyelországban

Az ország rálépett az Orbán-ösvényre. Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke, aki ma a teljes hatalmat birtokolja Lengyelországban, évek óta rajongója Orbánnak. A jobboldali populizmus és katolikus klerikalizmus vált az állam hivatalos politikájává. Kaczynski a nacionalista érzelmek, az idegengyűlölet szításával, a társadalom frusztrációjára alapozva kormányoz. A társadalom megosztására, a konfliktusokra játszik. Eközben rombolja a demokrácia alapvető elveit, úgymint a bíróságok és az ügyészség függetlensége, a törvények alkotmányos kontrollja, vagy a közmédia függetlensége. Korábban nem tapasztalt mértékben folyik tisztogatás az országban, miközben a nepotizmus érvényesül. Egyetlen párt és annak vezére kormányoz. Ahogy a kommunizmus idején volt.

Annyira megdöbbentő a hasonlóság, hogy megkockáztatom az állítást: a társadalom egyharmada, amely a hatalomba juttatta a PiS-t, stabil, tekintélyelvű és erősen ideologikus kormányt álmodott magának. Egy olyan világot, amely az 1989 előtti Lengyel Népköztársaságra emlékezteti őket. Az Európa-ellenes elem erős a Pis propagandájában, de azt mindenki tudja, hogy Lengyelországban nem lehet sokra jutni EU-ellenes propagandával, a lengyelek nagy többsége érti, milyen nagy dolog számunkra, hogy az unió tagjai vagyunk, mennyi pénzt kapunk onnan. A lengyel populizmus legerősebb fékje az Unió. Ez az egyetlen erő, amellyel Kaczynskinak számolnia kell.

 

Mit hoznak a demonstrációk?

Mateusz  Kijowski nem  vágyik pártra  és politikai  szerepre
Mateusz Kijowski nem vágyik pártra és politikai szerepre
wikimedia

Kaczynskit, de a régi, ma ellenzéki politikai pártokat is meglepte a KOD-nak, azaz a Demokráciavédelmi Bizottságnak a felbukkanása. A KOD hatalmas tüntetéseket képes szervezni, s eközben erős szervezeteket hoz létre szerte az országban. Mateusz Kijowski új ember a politikában. Jelleme, őszintesége, elszántsága és belső békéje alkalmassá teszik arra, hogy az ellenzék vezetője legyen. Lassacskán azzá is lesz, ami belső konfliktusokat okoz az ellenzéki táborban. A PO vezetője, Grzegorz Schetyna régi, tapasztalt politikus. Arra számít, hogy a KOD kiég magától, és Kijowski eltűnik. Ezért csak kényszeredetten működik együtt vele. A PO nem csatlakozott a Szabadság, Egyenlőség, Demokrácia nevű ellenzéki pártszövetséghez, amelyet a KOD hozott létre. Bízom benne, hogy versengés nem zilálja szét az ellenzéki egységét a kulcskérdésekben. Például abban: együttműködés nélkül nem lehet 2019-ben megdönteni Kaczynskit. Még hiszünk benne, hogy lesz választás, feltehetően a PiS számára kedvező választójogi törvény alapján. Az egyesült ellenzék és a PiS támogatottsága szinte azonos, kb. 34-34 százalék. Ezért annyira fontos, hogy az ellenzék mögött ott legyen az EU. A PiS számára kedvező, ha úgy állítja be, hogy a korábbi kormányzó párttal, a Polgári Platformmal (PO) áll vitában. Pedig az ellentét a demokratikus Európa-párti erők és a nacionalista klerikális erők között van. Ha a társadalom megérti, milyen veszély fenyegeti őket a PiS kormányzása által, bizonnyal az európai oldalra állnak. A lengyelek a végén mindig Európát, a Nyugatot választják.

A lengyel közmédia állapota

A kormány médiáját ma ellepi az infantilis propaganda és ideológia. Ezt a lakosságnak az a harmada fogyasztja, amely a PiS-t támogatja. Van még pár millió meghódítandó ember, értük folyik a propagandaháború. Sokra nem mennek szerintem. A liberális média elég erős, de ma az internet a legfontosabb. Nagyon erősen látszik benne a primitív nacionalista gyűlöletbeszéd, amely nem mindig támogatja a PiS-t. Az internetes fasizmus sokkal veszélyesebb, mint a pártállami stílusú köztévés propaganda. Ezt egyébként Jacek Kurski irányítja, akinek Jaroslaw nevű fivére a legfontosabb ellenzéki liberális lap, a Gazeta Wyborcza tényleges főszerkesztője.

A katolikus a politikai belharcokban

Az egyház politikája egyszerű: folyamatosan pénzt, kiváltságokat és számára kedvező jogi szabályozást követel. Cserébe a semlegességért, vagy a kormány támogatásáért. A legtöbbet a PiS adja, s amíg PiS erős lesz, az egyház támogatni fogja. Ez érvényes az egyházon belüli egyik legerősebb vonalra, Tadeusz Rydzyk atya médiabirodalmára, amely befolyása alatt tartja a szavazatok legalább öt százalékát. A püspökök többsége közönyös, csak a vagyoni állapotuk érdekli őket. A lengyel egyház társadalmi tekintélye és politikai befolyása csökkenőben van. Ráadásul a katolikus világegyház élén különösen haladó szellemű pápa áll, aki egész más nyelven szól, mint a lengyel papok. Rengeteg szennyes ügy került a napvilágra, más ügyek is felbukkanhatnak. Ezért az egyház inkább kiváró, közönyös álláspontot foglal el.

Kicsoda a KOD alapítója, Mateusz Kijowski?

A most 48 éves informatikus, újságíró, üzletember tavaly meglepetésszerűen robbant a lengyel politikába, amikor egy Facebook-csoportot kezdeményezett Demokráciavédelmi Bizottság (KOD) néven. Ez a lengyeleket a hetvenes évek értelmiségi ellenzéki szervezetére, a Munkásvédelmi Bizottságra (KOR) emlékezteti. Kijowski felhívására tízezrek reagáltak, azóta több tüntetést is szervezett a demokratikus intézmények védelmében. A négygyermekes férfi kalandos pályát futott be, fiatal korában katolikus szervezetekben ténykedett. Mára komoly politikai tényező lett, a héten Németországban parlamenti képviselőkkel beszélt a lengyel helyzetről. A KOD nem akar párttá válni, Kijowski nem törekszik politikai szerepre. Létrehozta viszont a Szabadság, Egyenlőség, Demokrácia szervezetét, egyfajta ellenzéki koalíciót. Ebből kimaradt a legnagyobb ellenzéki erő, a korábban kormányzó liberális centrumpárt, a Polgári Platform. Kijowski ellen kampányt indított a kormánymédia, azzal vádolva őt, hogy nem fizet tartásdíjat az első házasságából született három gyereke után. Kijowski azzal érvel, hogy a tartásdíj megállapítása után hosszú ideig munkanélküli volt, a díjat magasabb kereset alapján állapították meg.

Jan Hartman

A negyvenkilenc éves filozófus a krakkói Jagelló Egyetemen a bioetika tanára. Tanulmányait a Lublini Katolikus Egyetemen végezte. Évtizedek óta vesz részt liberális és baloldali politikai mozgalmakban, jelennek meg politikai elemzései a tudományos és napi sajtóban.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.