A bajdzsi olajfinomító elvesztése komoly veszteséget jelent a kormány számára, ugyanis ez biztosította az ország egyharmadának kőolajszükségletét. A harcok már eddig is éreztették hatásukat – napokkal ezelőtt üzemanyag-korlátozást vezettek be –, hosszú távon azonban még súlyosabb következményei lehetnek.
Az ISIS az elmúlt napokban újabb városokat szállt meg: a helyzet olyannyira súlyos, hogy a kormánycsapatok már nem uralják sem a nyugati, sem az északi határszakaszokat, és a lázadók fő célja kétségkívül a főváros, Bagdad bevétele.
A szunnita szélsőséges fegyveresek – akik az iraki lakosság hatvan százalékát kitevő síitákat eretneknek, így ellenségnek tekintintik – az iraki–jordániai határon több települést is elfoglaltak. Céljuk, hogy a Földközi-tengertől, értsd Szíriától egészen az Arab-(Perzsa-)öbölig terjedő szunnita kalifátust hozzanak létre. Az ISIS a szíriai polgárháborúban, a Basár al-Aszad elnökhöz hű erőkkel vívott harcokban is fontos szereplővé lépett elő – emlékeztet az AFP.
|
John Kerry és Núri al-Maliki. Az iraki kormányfő nyaka körül szorul a hurok. Brendan Smialowski / Reuters |
Az amerikai külügyminiszter, John Kerry mindeközben második napja tartózkodik Irakban. Bagdadot követően ma az észak-iraki Irbilben tárgyal majd helyi kurd vezetőkkel.
A bejelentés nélküli, fagyos hangulatú látogatással a külügyminiszter vélhetően nyomást akart gyakorolni Núri al-Maliki kormányfőre, hogy a síita politikus értse meg az idők szavát, és az ország érdekében távozzon posztjáról. Al-Maliki erről azonban hallani sem akar.
Az iraki fővárosban az amerikai diplomácia irányítója már arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok „intenzív és tartós" segítséget – katonai támogatást – nyújt az arab országnak az ISIS elleni hatékony fellépéshez. Al-Maliki felszólította az Egyesült Államokat, hogy légi erejével mérjen csapásokat az előrenyomuló ISIS-csapatokra.