Gyilkosság, kínzás, csoportos nemi erőszak, rablás – csak az elmúlt hónapban közel ötszáz ember vesztette életét az etnikai villongásokban, és tartani lehet attól, hogy újrakezdődik a polgárháború Dél-Szudánban.
– Pénteken megtámadták az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) és partnereinek a segélykonvoját – mondta lapunknak Rocco Nuri, az UNHCR munkatársa. A teherautók 15 tonna cirokot szállítottak volna egy menekülttáborba, ám Yei városához közel fegyveresek állították meg őket. A segélyszervezetek munkatársait elfogták, majd néhány órával később elengedték őket, csakhogy a szállítmány eltűnt. – Az akció igazi áldozata a Lasu táborban élő 11 ezer menekült, nekik ugyanis június óta nem tudjuk eljuttatni a szükséges segélycsomagokat – jegyezte meg. Arra a kérdésre, hogy ki áll a támadás mögött, azt válaszolta: biztosan nem tudják, de feltételezésük szerint Salva Kiir elnök rivális alelnöke, Riek Machar emberei lehettek.
Segélyért sorban álló menekültek Dél-Szudánban. A többségük nő és gyermek Adriane Ohanesian / Reuters |
Dél-Szudán öt éve, 2011. július 9-én vált függetlenné Szudántól, majd 2013 decemberében kitört a polgárháború, miután a dinka etnikumhoz tartozó Kiir menesztette nuer származású alelnökét, Machart. Idén áprilisban aztán a lázadók vezetője egységkormányt hozott létre Kiirrel, amelyben Machar alelnökként funkcionált tovább, ám a látszólagos béke sem tartott soká.